Placek po węgiersku
Placek po węgiersku
- Czym jest placek po węgiersku?
- Jak przygotowuje się placek po węgiersku?
- Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać placek po węgiersku?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat placka po węgiersku
-
Kuchnia Węgierska
-
Alergeny Jajko
-
Baza dania Ziemniaki
-
Rodzaj dania Danie główne
-
Dla kogo Miłośnicy dużych porcji
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest placek po węgiersku?
Placek po węgiersku, inaczej nazywany także plackiem po zbójnicku lub cygańsku, to rodzaj placka ziemniaczanego, który podaje się razem z gulaszem, czasami także śmietaną. Jest to danie polskie, a nie węgierskie. Bardzo popularne także we Lwowie i na ukraińskich Karpatach. Na Węgrzech danie to jest nieznane, choć Węgrzy mają pewien udział w powstaniu tego dania.
Jak przygotowuje się placek po węgiersku?
Placek po węgiersku składa się z dwóch elementów. Pierwszy to placek ziemniaczany, a drugi to gulasz, który się w tym placku podaje. I o ile pierwsza część dania jest typowo polska (jak wiadomo placki ziemniaczane to jedno z dań, które w różnych odmianach można spotkać na terenie całej Polski), o tyle gulasz, który się razem z tym plackiem podaje, nawiązuje do tradycyjnego węgierskiego dania. Placek przygotowuje się ze startych ziemniaków z dodatkiem mąki, jajek, przypraw (często pieprzu i majeranku). Z powstałej masy smaży się duże, okrągłe placki. Nadzienie natomiast przygotowuje się z mięsa wołowego lekko podsmażonego z cebulą. Cebulę podsmaża się z papryką i dodaje do nich czosnek. Wszystko zalewa się wodą, po czym do gotującego się wywaru ponownie wrzuca się wstępnie obsmażone mięso. Pod koniec gotowania dodaje się paprykę pokrojoną w kostkę, pomidory oraz przecier. Wszystko doprawia się węgierską mieloną papryką.
Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać placek po węgiersku?
Usmażone placki przekłada się gorącym gulaszem. Niektórzy wszystko posypują jeszcze dodatkowo żółtym serem, natomiast większość Polaków przygotowuje danie tradycyjnie: polskie placki i węgierski gulasz. Danie to traktowane jest jako pełnowymiarowy obiad. To jedna z polskich bomb kalorycznych. Najlepsze placki spotkać można na Podhalu, gdzie traktuje się je jako danie regionalne. Najczęściej serwuje się je z lokalnym piwem.
Podobne dania
Podobne danie do placka po węgiersku można znaleźć na Słowacji. Oczywiście najbliższy daniu jest węgierski gulasz, natomiast bez placków ziemniaczanych nie jest to już to samo danie. Ciekawą wariacją na temat samego placka ziemniaczanego są m.in. szwajcarskie rösti, które podaje się z makaronem, boczkiem, kiełbasą, roztopionym serem, cebulą lub kminkiem. Na takim szwajcarskim placku ziemniaczanym zawsze znajdzie się kleks kwaśnej śmietany.
Ciekawostki na temat placka po węgiersku
Na Węgrzech gulasz spożywa się przede wszystkim z pajdą chleba. Łączenie go z plackiem ziemniaczanym jest obce Węgrom. Nie gustują oni zresztą w samych plackach ziemniaczanych. Popularniejszy jest tam langosz, placek z ciasta drożdżowego smażony na głębokim tłuszczu. Węgrzy jednak zainspirowali na swój sposób zarówno Polaków, jak i graniczących z nimi Słowaków do przekładania rodzimych placków mięsną potrawką. Ponieważ Słowacja była kiedyś częścią Węgier, można się domyślać, że to właśnie tutaj powstało to danie, choć nie ma na to dowodów.