Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Pielmiene

Pielmieni
Pielmieni

Pielmiene

Pielmieni, znane także jako pielmienie, to niewielkie pierożki faszerowane surowym mięsem (tradycyjnie wołowo-wieprzowym). Danie to wywodzi się z Syberii, ale zadomowiło się na terenach całego dawnego imperium rosyjskiego, m.in. w kuchni ukraińskiej. Popularne jest także na wschodzie Polski.

Czym są pielmieni?

Pierogi pielmieni są sztandarowym daniem kuchni rosyjskiej. Ich nazwa – пельме́ни – oznacza „chlebowe ucho”. Małe pierożki wykonane z krążka rozwałkowanego ciasta – złożonego na pół i sklejonego rogami – rzeczywiście przypominają nieco kształtem ludzkie uszy. Wewnątrz znajduje się farsz mięsny, który dzięki sposobowi przyrządzenia jest wyjątkowo soczysty, co odróżnia syberyjskie pielmieni od polskich pierogów z mięsem.

Jak przygotowuje się pielmieni?

Ciasto na pielmieni tradycyjnie przygotowywano jedynie z mąki i wody. Obecnie często dodaje się do niego jajka, sól, czasem także olej. Krążki ciasta wycinano przy użyciu kieliszków. Współcześnie można skorzystać ze specjalnych maszynek do pierogów. Na przestrzeni wieków zmieniał się także skład farszu do pielmieni. Pierwotnie zawierał on najczęściej wołowinę i wieprzowinę doprawioną pieprzem i solą. Dziś często wzbogaca się go baraniną czy jagnięciną. W składzie nadzienia pielmieni pojawić się może także cebula, czosnek, bulion, zioła. W niektórych regionach Rosji tradycyjny farsz mięsny zastępuje się np. rybą i grzybami.

Od podobnych potraw pielmieni odróżnia to, że mięsna składniki nadzienia w chwili faszerowania są surowe. Dopiero w czasie gotowania oddają sok, który pozostaje szczelnie zamknięty we wnętrzu pierożka. Aromatyczny wywar powinien wypływać w chwili rozgryzienia pielmieni. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć pielmieni?

Jak każde pierogi, pielmieni je się świeżo ugotowane. Równie smaczne są też podsmażane, najlepiej na maśle, nadającym im aromat. Oryginalny przepis na pielmieni z mięsem dopuszcza serwowanie ich na wiele sposobów. Można podawać je z tłustą śmietaną, z masłem lub z ostrym sosem musztardowym. Innym wariantem są pielmieni skropione sokiem z cytryny lub octem. Pierożki mogą być świetnym dodatkiem do wołowego rosołu albo tradycyjnej rosyjskiej zupy ogórkowej zwanej rassolnikiem.

Pielmieni są niewielkich rozmiarów, więc można spożywać je w całości. Niewskazane jest przekrajanie ich, a nawet przebijanie widelcem. Najlepiej jest je jeść przy użyciu łyżki. Wówczas mięsny wywar obecny we wnętrzu pierożka rozleje się dopiero w ustach.

Podobne dania

Pierogi często uchodzą za tradycyjne danie kuchni polskiej. Tymczasem podobne potrawy należą do tradycji wielu kultur. Włosi mają swoje ravioli i tortellini, Hiszpanie – empanadas, Węgrzy – derelye, Turcy – manti, Japończycy – pierożki gyōza, Litwini – kołduny, Ukraińcy – wareniki, a Rosjanie – pielmieni. Dania te różnią się w szczegółach wykonania, ale wszystkie bazują na mącznym cieście, uformowanym w wypełnione farszem pierogi.

Ciekawostki na temat pielmieni

  1. Przed wiekami żyjącym na Syberii mężczyznom pielmieni służyło za posiłek w czasie polowania. Zamrożone pierożki zabierali z sobą w drogę i podgrzewali je w ognisku.
  2. Według legendy pielmieni stało się niegdyś przyczyną tragedii dwóch syberyjskich kupców. Założyli się oni o to, który z nich jest w stanie zjeść więcej pierożków na raz. Obaj zmarli z przejedzenia.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Pielmiene w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy