Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Wareniki (varenyky)

Wareniki (varenyky)
Wareniki (varenyky)

Wareniki (varenyky)

Wareniki to pierogi średniej wielkości, których charakterystyczną cechą jest nadzienie niezawierające mięsa oraz półkolisty lub półksiężycowy kształt. Choć pochodzą z Ukrainy (gdzie stanowią jedną z klasycznych, narodowych potraw), stały się też bardzo popularne w kuchni rosyjskiej.

Czym są wareniki?

Wareniki to pierogi o kształcie identycznym z tymi znanymi w Polsce. Wykonywane są z podobnego ciasta. Tym, co wyróżnia wareniki, jest bogactwo bezmięsnych farszów. Oryginalna ukraińska nazwa dania to вареники, a rosyjska – варе́ники. Wymawia się ją jako [warjeniki]. Pochodzenie tego dania nie jest jasne. Uważa się, że inspiracją mogły być podobne potrawy bliskowschodnie albo mające swój rodowód w regionie bałkańskim i śródziemnomorskim.

Jak przygotowuje się wareniki?

Ciasto na pierogi ukraińskie przygotowuje się tak samo, jak na znane w Polsce – z mąki, zimnej wody, jaj i soli. Opcjonalnie można użyć wody gorącej i rozpuścić w niej nieco masła, co dodaje ciastu elastyczności. Wodę można też częściowo lub całkowicie zastąpić kwaśną śmietaną czy jogurtem. W pierwotnej wersji wareniki miały nadzienie ziemniaczane lub z kaszy. Często były wypełniane białym serem. Zakres produktów stosowanych w farszu do pierogów sukcesywnie się zwiększał. Pojawiły się wersje słodkie, np. z makiem i bakaliami lub przygotowywane sezonowo ze świeżych owoców – truskawek, wiśni, malin czy jabłek. Jednocześnie w postaci przekąsek albo głównych dań zaczęto podawać wareniki z nadzieniem z kiszonej kapusty lub grzybów. Klasyczne farsze często są łączone – spotyka się takie kombinacje, jak pierogi z serem i ziemniakami albo z kapustą i grzybami.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć wareniki?

Wareniki podaje się w różnych zestawieniach i z różnymi dodatkami. Mogą stanowić przekąskę albo danie główne, podawane z masłem lub śmietaną. Jeśli nie są gotowane w wodzie lub na parze, ale smażone, śmietana zawsze stanowi podstawowy dodatek. Słodką wersję wareników także można serwować jako samodzielny posiłek, np. podwieczorek, albo poobiedni deser.

Podobne dania

Podobnymi do wareników potrawami są pochodzące z ziem dawnego imperium rosyjskiego pielmieni z nadzieniem mięsnym, bliskowschodnie, zdecydowanie większe, manty i polskie pierogi. Dzięki strukturze ciasta i smakom nadzienia dostarczają przy konsumpcji bardzo ciekawych wrażeń, dlatego warto zamówić je w miejscu, gdzie stosuje się oryginalne ukraińskie lub rosyjskie receptury. 

Ciekawostki na temat wareników

  1. W Polsce wareniki często nazywane są pierogami ruskimi. Wynika to z popularności tej potrawy na ternie krajów rosyjskojęzycznych.
  2. Wareniki opisywane są i wymieniane w wielu utworach literackich, nawet u klasyków takich jak Nikołaj Gogol.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Wareniki (varenyky) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy