Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Rosół

garnek Rosółu
Rosół

Rosół

Rosół stanowi synonim niedzielnego obiadu i wielu Polaków nie wyobraża sobie tego dnia bez aromatycznej zupy. Rosół im bardziej pachnący i klarowny, tym lepiej. Nazwa zupy wzięła się od czynności rozsalania mięsa, a dawniej rosół gotowano nawet na...złotych dukatach.

Czym jest rosół?

Rosół jest mięsno-warzywnym wywarem gotowanym z najlepszych gatunków mięs, przy czym najlepiej, by w rosole znalazły się dwa gatunki mięsa – drób i mięso wołowe. Kucharze zgadzają się, że tylko takie połączenie sprawia, że rosół ma prawdziwy, głęboki smak. Istotne są także warzywa – musi ich być jak najwięcej. Do garnka trafia marchew, korzeń pietruszki, korzeń selera, kapusta włoska, cebula i por. Czasami rosół gotuje się też z koperkiem i dodatkiem pachnącego lubczyku.

Zupa ta była kiedyś gotowana z kapłona, czyli koguta. Czasami przyrządzało się ją też z baraniny, a na Górnym Śląsku z gołębi. Rosół ma długą tradycję, opisano go już w pierwszej polskiej książce kucharskiej (wydanej w roku 1682). Książkę ten napisał wielki kuchmistrz Stanisław Czerniecki. W przepisie na rosół kuchmistrza Czernieckiego czytamy, że do rosołu dodaje się „zwierzyny wszystkie”„materyja mięśna wołowa lub cielęca”, a także koper i pietruszkę, by pozbyć się „smrodu wiatru lub wody”.

Jak przygotowuje się rosół?

Wszystkie składniki gotuje się bardzo powoli, zaczynając od całkowicie zimnej wody. Czas gotowania mięsa i warzyw wynosi kilka godzin, a bulion powinien jedynie powoli gotować się na wolnym ogniu – należy uważać, aby nie gotował się zbyt intensywnie. Po ugotowaniu rosół cedzi się, doprawia i posypuje natką pietruszki.

Sposób podawania - Na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć rosół?

Rosół może być podawany „czysty” lub z makaronem. Ten drugi sposób podawania zupy jest zdecydowanie bardziej popularny. Do rosołu odpowiedni jest jednak tylko określony rodzaj makaronu – muszą być to jak najcieńsze nitki.

Często rosół serwuje się też z kluskami lanymi, czyli kluseczkami powstającymi z tych samych składników, co makaron domowy, ale formowanymi za pomocą łyżki lub lanymi z miski prosto do garnka.

Rosół podaje się zazwyczaj w głębokim obiadowym talerzu. Na spodzie talerza układa się makaron oraz pokrojoną w kostkę marchewkę z rosołu i szczyptę posiekanej natki pietruszki. Składniki zalewa się następnie gorącym rosołem.

Podobne dania

Jeśli zagłębić się w menu kuchni innych narodów, można znaleźć w nich dania podobne do rosołu lub przyrządzane z podobnych składników. Są nimi między innymi wietnamska zupa pho z wołowiny i zupa bun bo hue, a także chińska zupa z płetw rekina i japońska zupa ramen.

Ciekawostki na temat rosołu

Nazwa rosołu jest związana z jego dawnym sposobem przygotowania. Niegdyś rosół gotowano z zasolonego mięsa, które w czasie gotowania oddawało sól, a rosół nazywano rozsół, od czasownikarozsól – wydobądź /usuń sól. Proces gotowania mięsa pozbawiał je soli, a jednocześnie powodował samoistne doprawienie wywaru.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Rosół w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy