Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Barszcz czerwony

Barszcz czerwony ukraiński
Barszcz czerwony z uszkami

Barszcz czerwony

Barszcz czerwony to zupa z czerwonych buraków, która przygotowywana była już w XVI wieku, o czym wiemy z dzieła „Żywot człowieka poczciwego” autorstwa Mikołaja Reja. Tradycyjny barszcz czerwony jest dziś serwowany przy wielu okazjach, wśród których najważniejsza to święta Bożego Narodzenia.

Czym jest barszcz czerwony?

Barszcz czerwony to zupa występująca w wielu wersjach i popularna w całej Europie. Mianem barszczy nazywamy kwaśne zupy przygotowywane na bazie zakwasu, ale barszcz czerwony może być też przygotowany na słodko – bez wcześniejszego kiszenia buraków. W dawnej kuchni polskiej barszcz czerwony przygotowywany był „z rurą”, czyli gotowano go na kościach wołowych, a szpik z kości podawano razem z zupą.

Najpopularniejszymi rodzajami barszczów czerwonych są:

  • Barszcz wigilijny – to czysta zupa, najczęściej z kiszonych buraków, z dodatkiem pieprzu, czosnku, czasami również śmietany. Podawana jest tradycyjnie podczas kolacji wigilijnej. Barszcz wigilijny serwuje się z uszkami, czyli małymi pierożkami z kapustą i grzybami.
  • Barszcz ukraiński – ta jest bardzo treściwa odmiana barszczu, znajdują się w niej kawałki buraków i warzyw takich jak fasola, kapusta i ziemniaki. Barszcz ukraiński występuje w 39 różnych wersjach. Przygotowuje się go między innymi z dodatkiem grzybów oraz śmietany i dużej ilości ziół.

Jak przygotowuje się barszcz czerwony?

Sposób przygotowania barszczu zależy od jego wersji. Podstawowy przepis polega na ugotowaniu wcześniej kiszonych buraków, razem z sokiem powstałym w procesie kiszenia, oraz rozcieńczenie i doprawienie.

Barszcz ukraiński gotowany jest z kiszonych lub świeżych buraków w taki sam sposób, jak zupa jarzynowa. W niektórych przepisach do barszczu czerwonego dodaje się też przecier pomidorowy.

Na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć barszcz czerwony?

Czysty barszcz czerwony z pewnością warto łączyć z krokietami, pierożkami lub uszkami. Dodatkiem do barszczu ukraińskiego może być chleb wiejski.

Sposób podawania barszczu czerwonego

Czysty barszcz czerwony serwuje się we flaczarce, małej miseczce, a nawet w kubku. Przy serwowaniu we flaczarce lub miseczce podaje się sztućce, natomiast zaserwowany w kubku należy po prostu wypić, najlepiej serwować go wtedy z podanymi obok krokietami. Z kolei barszcz ukraiński podaje się w głębokim talerzu.

Podobne dania

Barszcz czerwony z kiszonych buraków przygotowuje się podobnie, jak żurek lub barszcz biały, czyli na zakwasie, ale poza tym zupy te nie są do siebie podobne. Z podobnych dań warto wyróżnić z pewnością włoską zupę minestrone (o konsystencji podobnej do barszczu ukraińskiego) oraz marcimek corbasi – turecką zupę z soczewicy i warzyw.

Ciekawostki na temat barszczu czerwonego

  1. Barszcz ukraiński na Ukrainie nazywany jest barszczem czernichowskim i podaje się go z pampuszkami.
  2. Barszcz czerwony jest przygotowywany w wielu kuchniach Europy Wschodniej i Centralnej. Wedle słów przyrodnika Sereniusza, polski barszcz znany był na Litwie, Rusi i Żmudzi. Gotowano go na bulionie z kapłona z dodatkiem jajek.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Barszcz czerwony w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy