Barszcz czerwony


Barszcz czerwony
- Czym jest barszcz czerwony?
- Najpopularniejszymi rodzajami barszczów czerwonych są:
- Jak przygotowuje się barszcz czerwony?
- Na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć barszcz czerwony?
- Sposób podawania barszczu czerwonego
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat barszczu czerwonego
-
Kuchnia Polska
-
Alergeny Zależy od wersji dania
-
Baza dania Warzywa / Owoce
-
Rodzaj dania Zupa
-
Dla kogo Wegetarianie / Weganie
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest barszcz czerwony?
Barszcz czerwony to zupa występująca w wielu wersjach i popularna w całej Europie. Mianem barszczy nazywamy kwaśne zupy przygotowywane na bazie zakwasu, ale barszcz czerwony może być też przygotowany na słodko – bez wcześniejszego kiszenia buraków. W dawnej kuchni polskiej barszcz czerwony przygotowywany był „z rurą”, czyli gotowano go na kościach wołowych, a szpik z kości podawano razem z zupą.
Najpopularniejszymi rodzajami barszczów czerwonych są:
- Barszcz wigilijny – to czysta zupa, najczęściej z kiszonych buraków, z dodatkiem pieprzu, czosnku, czasami również śmietany. Podawana jest tradycyjnie podczas kolacji wigilijnej. Barszcz wigilijny serwuje się z uszkami, czyli małymi pierożkami z kapustą i grzybami.
- Barszcz ukraiński – ta jest bardzo treściwa odmiana barszczu, znajdują się w niej kawałki buraków i warzyw takich jak fasola, kapusta i ziemniaki. Barszcz ukraiński występuje w 39 różnych wersjach. Przygotowuje się go między innymi z dodatkiem grzybów oraz śmietany i dużej ilości ziół.
Jak przygotowuje się barszcz czerwony?
Sposób przygotowania barszczu zależy od jego wersji. Podstawowy przepis polega na ugotowaniu wcześniej kiszonych buraków, razem z sokiem powstałym w procesie kiszenia, oraz rozcieńczenie i doprawienie.
Barszcz ukraiński gotowany jest z kiszonych lub świeżych buraków w taki sam sposób, jak zupa jarzynowa. W niektórych przepisach do barszczu czerwonego dodaje się też przecier pomidorowy.
Na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć barszcz czerwony?
Czysty barszcz czerwony z pewnością warto łączyć z krokietami, pierożkami lub uszkami. Dodatkiem do barszczu ukraińskiego może być chleb wiejski.
Sposób podawania barszczu czerwonego
Czysty barszcz czerwony serwuje się we flaczarce, małej miseczce, a nawet w kubku. Przy serwowaniu we flaczarce lub miseczce podaje się sztućce, natomiast zaserwowany w kubku należy po prostu wypić, najlepiej serwować go wtedy z podanymi obok krokietami. Z kolei barszcz ukraiński podaje się w głębokim talerzu.
Podobne dania
Barszcz czerwony z kiszonych buraków przygotowuje się podobnie, jak żurek lub barszcz biały, czyli na zakwasie, ale poza tym zupy te nie są do siebie podobne. Z podobnych dań warto wyróżnić z pewnością włoską zupę minestrone (o konsystencji podobnej do barszczu ukraińskiego) oraz marcimek corbasi – turecką zupę z soczewicy i warzyw.
Ciekawostki na temat barszczu czerwonego
- Barszcz ukraiński na Ukrainie nazywany jest barszczem czernichowskim i podaje się go z pampuszkami.
- Barszcz czerwony jest przygotowywany w wielu kuchniach Europy Wschodniej i Centralnej. Wedle słów przyrodnika Sereniusza, polski barszcz znany był na Litwie, Rusi i Żmudzi. Gotowano go na bulionie z kapłona z dodatkiem jajek.