Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku
Fasolka po bretońsku z pieczywem

Fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku to jednogarnkowa potrawa powstająca z połączenia fasoli oraz kiełbasy, boczku i pomidorów. Fasolka po bretońsku zaliczana jest do najbardziej sycących potraw kuchni polskiej. Danie to najprawdopodobniej wywodzi się od brytyjskich baked beans.

Czym jest fasolka po bretońsku?

Fasolka po bretońsku jest bardzo popularnym daniem jednogarnkowym. Gotowana fasola łączona jest z mięsem, kiełbasą oraz boczkiem, a także warzywami i przyprawami (np. ułatwiającym trawienie majerankiem). Potrawę przygotowuje się przez kilka godzin. Pochodzenie fasolki po bretońsku łączono z wpływami brytyjskimi, a dokładnie z emigracją Brytyjczyków do Francji, skąd później przepis zbliżony do dzisiejszej fasolki po bretońsku miał się dotrzeć do Polski. Druga teoria mówi, że fasolka po bretońsku pochodzi z Polski, a przepis na nią rozpowszechnił się za sprawą polskiego księdza, który wyjechał na misję do jednego z bretońskich miasteczek. Trzecia i chyba najbardziej prawdopodobna wersja podaje natomiast, że nazwa potrawy wywodzi się od francuskich słów a la bretonne, które oznaczają po prostu danie z fasolą.

Jak przygotowuje się fasolkę po bretońsku?

Fasolę gotuje się z mięsem, boczkiem i kiełbasą, dodaje do nich podsmażoną cebulę, a następnie wszystkie składniki łączy z bulionem warzywnym i gotuje do zredukowania.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć fasolkę po bretońsku?

Z uwagi na dużą zawartość fasoli, wędlin i boczku, fasolka po bretońsku jest bardzo sycąca. Nawet niewielka porcja może zastąpić pełen obiad, dlatego zwykle wraz z pieczywem stanowi całość posiłku. Można jednak podać ją jako przystawkę lub dodatek do drugiego dania. Ważne jest, by sama fasolka w momencie podawania była gorąca.

Podobne dania

Fasola jest jednym z najchętniej wybieranych warzyw świata. Można ją znaleźć niemal na wszystkich kontynentach, a mnogość odmian sprawia, że dania z fasoli cechują się ogromną różnorodnością. W kuchni greckiej z fasoli robi się danie fava. Podobna jest też potrawa dal makhani z kuchni indyjskiej, czyli curry z fasoli, jest to jednak danie wegetariańskie. Fasolka po bretońsku przypomina też bostońską pieczoną fasolę.

Ciekawostki na temat fasolki po bretońsku

  1. Fasolkę po bretońsku można wielokrotnie odgrzewać, co wzbogaca jej smak. Można ją też z powodzeniem wekować lub zamrażać.
  2. Pierwszy przepis na brytyjską wersję fasolki po bretońsku został opublikowany w 1855 roku.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Fasolka po bretońsku w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy