Fasolka po bretońsku
Fasolka po bretońsku
- Czym jest fasolka po bretońsku?
- Jak przygotowuje się fasolkę po bretońsku?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć fasolkę po bretońsku?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat fasolki po bretońsku
-
Kuchnia Polska
-
Alergeny Seler
-
Baza dania Warzywa / Owoce
-
Rodzaj dania Zupa
-
Dla kogo Miłośnicy dużych porcji
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest fasolka po bretońsku?
Fasolka po bretońsku jest bardzo popularnym daniem jednogarnkowym. Gotowana fasola łączona jest z mięsem, kiełbasą oraz boczkiem, a także warzywami i przyprawami (np. ułatwiającym trawienie majerankiem). Potrawę przygotowuje się przez kilka godzin. Pochodzenie fasolki po bretońsku łączono z wpływami brytyjskimi, a dokładnie z emigracją Brytyjczyków do Francji, skąd później przepis zbliżony do dzisiejszej fasolki po bretońsku miał się dotrzeć do Polski. Druga teoria mówi, że fasolka po bretońsku pochodzi z Polski, a przepis na nią rozpowszechnił się za sprawą polskiego księdza, który wyjechał na misję do jednego z bretońskich miasteczek. Trzecia i chyba najbardziej prawdopodobna wersja podaje natomiast, że nazwa potrawy wywodzi się od francuskich słów a la bretonne, które oznaczają po prostu danie z fasolą.
Jak przygotowuje się fasolkę po bretońsku?
Fasolę gotuje się z mięsem, boczkiem i kiełbasą, dodaje do nich podsmażoną cebulę, a następnie wszystkie składniki łączy z bulionem warzywnym i gotuje do zredukowania.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć fasolkę po bretońsku?
Z uwagi na dużą zawartość fasoli, wędlin i boczku, fasolka po bretońsku jest bardzo sycąca. Nawet niewielka porcja może zastąpić pełen obiad, dlatego zwykle wraz z pieczywem stanowi całość posiłku. Można jednak podać ją jako przystawkę lub dodatek do drugiego dania. Ważne jest, by sama fasolka w momencie podawania była gorąca.
Podobne dania
Fasola jest jednym z najchętniej wybieranych warzyw świata. Można ją znaleźć niemal na wszystkich kontynentach, a mnogość odmian sprawia, że dania z fasoli cechują się ogromną różnorodnością. W kuchni greckiej z fasoli robi się danie fava. Podobna jest też potrawa dal makhani z kuchni indyjskiej, czyli curry z fasoli, jest to jednak danie wegetariańskie. Fasolka po bretońsku przypomina też bostońską pieczoną fasolę.
Ciekawostki na temat fasolki po bretońsku
- Fasolkę po bretońsku można wielokrotnie odgrzewać, co wzbogaca jej smak. Można ją też z powodzeniem wekować lub zamrażać.
- Pierwszy przepis na brytyjską wersję fasolki po bretońsku został opublikowany w 1855 roku.