Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Fabada

hiszpańska Fabada
Fabada

Fabada

Fabada to gęsta zupa z fasoli i hiszpańskich wędlin. Danie jest pikantne, bardzo zawiesiste i treściwe. Doskonale rozgrzewa i syci. Do jego przyrządzenia wykorzystuje się duże ziarna fasoli oraz zestaw kilku różnych wędlin. Fabada jest doprawiona ostrymi przyprawami, w tym czosnkiem i papryką.

Czym jest fabada?

Fabada jest rodzajem hiszpańskiej zupy, w której pierwsze skrzypce gra fasola. Danie przypomina bardzo fasolkę po bretońsku. W zupie fabada znajduje się zestaw hiszpańskich wędlin nazywany capagno. W zestawie tym znajduje się boczek, kiełbasa chorizo doprawiana papryką, kaszanka morcilla i wędlina lacón z przedniej nogi wieprzowej.

Fasola i wędliny są doprawione cebulą, czosnkiem, liściem laurowym, ostrą papryką, a także solą i pieprzem. Zupa pochodzi z regionu Asturia i jest określana mianem chłopskiego jadła, dlatego że może być przygotowana ze składników, które są po prostu resztkami po innych posiłkach. Potrawa jest dość tłusta i tradycyjnie gotuje się ją na ogniu.

Z daniem fabada wiąże się bardzo ciekawa historia. Otóż wkraczający do Asturii Maurowie ponoć nie byli w stanie oprzeć się tej potrawie i tak się jej najedli, że zasnęli. Gdy Maurowie smacznie spali, zostali zaatakowani przez chrześcijan i tak zakończył się ich „podbój”. Co ciekawe, fabada to skrócona wersja nazwy dania. Pełna nazwa potrawy brzmi fabada asturiana. Danie to jest podawane nie tylko w hiszpańskich lokalach, ale też sprzedawane w wersji gotowej, w puszkach.

Jak przygotowuje się fabadę?

Namoczoną fasolę gotuje się, a następnie dodaje do niej wędliny oraz przyprawy. W niektórych przepisach wędliny są podsmażane, w innych nie – wszystko zależy od efektu, jaki chce uzyskać kucharz. Czasami zamiast białej fasoli wykorzystywana jest fasola czerwona.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć fabadę?

Zupy nie nalewa się, a dosłownie układa ją w talerzu. Najpierw z garnka wyciągana jest fasola, na kopczyk z fasoli trafiają wędliny, a na końcu całość zalewa się zupą. Fabada podawana jest z białym pieczywem i podobno najlepiej smakuje następnego dnia, jak zresztą wszystkie dania z roślin strączkowych.

Podobne dania

Potrawą podobną do fabady jest mulligatawny przyrządzana z soczewicy, ale w tej indyjskiej zupie jest dodatek mleka kokosowego i jest ona miksowana. Nieco podobnie wygląda także włoska zupa minestrone, ale w jej składzie są pieczone warzywa.

Ciekawostki na temat fabady

1. Wędliny, które najczęściej wykorzystuje się do przygotowania fabady, produkowane są z mięsa cerdo iberico. Jest to rasa świń, które hoduje się tylko i wyłącznie w Hiszpanii oraz w Portugalii. Zwierzęta rasy cerdo iberico żywione są niemal wyłącznie żołędziami, co pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości mięsa.

2. Bardzo ważne jest wykorzystanie określonych rodzajów wędlin. Jeżeli w daniu nie znajdzie się na przykład kiełbasa chorizo, to fabada będzie miała całkiem inny smak.

3. Danie fabada nazywane bywa też fasoladą.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Fabada w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy