Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Dania po seczuańsku

Dania po seczuańsku
potrawa po seczuańsku

Dania po seczuańsku

Potrawy po seczuańsku, to charakterystyczny sposób przygotowywania dań kuchni chińskiej. Po seczuańsku Chińczycy przygotowują kurczaka i kaczkę, a także wołowinę i wieprzowinę. Wszystkie dania cechują się bardzo podobnymi składnikami i sposobem przygotowania. Dania po seczuańsku przygotowywane są z sosem sojowym, czosnkiem i dymką.

Czym są potrawy po seczuańsku?

Wszystkie dania przygotowywane po seczuańsku wywodzą się z jednego z odłamów kulinarnej sztuki Chin – kuchni seczuańskiej. Charakteryzuje się ona przede wszystkim ogromną pikantnością potraw. Jeżeli coś jest po seczuańsku, to możemy mieć pewność, że danie będzie bardzo ostre i wyraziste w smaku. Według chińczyków dania po seczuańsku mają za zadanie przywrócić równowagę między pierwiastkami yin i yang w ciele, a dokładnie wyciągnąć z ludzkiego ciała zbędną wilgoć. Ostry smak ma działać na organizm wysuszająco.

Najpopularniejszymi daniami przygotowywanymi w ten sposób są:

  • Kurczak po seczuańsku – duszona potrawka z piersi kurczaka bez skóry, nazywana też kurczakiem gongbao lub kung pao chicken.
  • Kaczka po seczuańsku – smażona i pieczona pierś z kaczki.
  • Wołowina po seczuańsku – potrawka z wołowiny z grzybami mun, cebulą i marchewką.
  • Wieprzowina po seczuańsku – potrawka z mięsa wieprzowego z pędami bambusa, dymką i szczypiorkiem.

Jak przygotowuje się potrawy po seczuańsku?

Przygotowanie każdego z dań po seczuańsku rozpoczyna się wstępnym obsmażeniem mięsa, a następnie duszeniem go z dodatkami w małej ilości wody lub pieczeniem (w przypadku kaczki).

Kurczak po seczuańsku

Kurczak przygotowywany jest w formie grubej kostki mięsa, którą smaży się w głębokim tłuszczu po wstępnym obtoczeniu w mące kukurydzianej, a później dusi. Na koniec duszenia obowiązkowo dodaje się ostre przyprawy, w tym sos sojowy, pieprz kajeński, a także czosnek. Kurczaka podaje w formie potrawki, na półmisku lub w miseczce z dodatkiem ryżu.

Kaczka po seczuańsku

Do przygotowania dania wykorzystuje się jedynie piersi bez skóry. Mięso marynuje się, obsmaża, a następnie piecze i zasmaża do niego sos przygotowany z papryki, dymki, sosów sojowego i rybnego oraz imbiru i rzymskiej kapusty. Kaczkę po seczuańsku kroi się po upieczeniu w plastry o grubości 1 cm.

Wołowina i wieprzowina po seczuańsku

Wołowina krojona jest w grubą kostkę i obsmażana z kapustą pekińską oraz cebulą. Urozmaicaniem dania są grzyby mun oraz marchew, która dodaje potrawie koloru. Mimo że wołowina po seczuańsku wygląda na bardzo skomplikowane danie, zarówno smażenie, jak i duszenie tego dania są bardzo szybkie. Wieprzowina po seczuańsku przygotowywana jest podobnie jak wołowina, ale często dodaje się do niej pędy bambusa i szczypiorek.
Wołowinę i wieprzowinę po seczuańsku podaje się z odatkiem ryżu lub serwuje się na cienkim makaronie ryżowym.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć ?

Do dekoracji wszystkich wersji dań po seczuańsku wykorzystuje się paseczki świeżej czerwonej papryki i szczypior. Dania po seczuańsku są tak ostre, że w posiłku powinny być skomponowane raczej z potrawami delikatnymi. Nie wolno też zapominać o tym, że wszystko, co przygotowane jest po seczuańsku, wymaga podania napoju, który ugasi pragnienie.

Podobne dania

Miłośnicy ostrych mięs mogą spróbować podobnych potraw. Są nimi kaczka po pekińsku i wietnamskie bun cha lub chop suey.

Ciekawostki na temat dań po pekińsku

1. Mieszkańcy prowincji Syczuan przygotowują dzieci do ostrych smaków już od kołyski. Jeżeli chińskie dziecko zaczyna płakać, daje się mu do ssania kawałek papryki chilli.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Dania po seczuańsku w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy