Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Calamares fritos

Calamares fritos
smażone krążki z kalmarów

Calamares fritos

Calamares fritos jest daniem, w którym wykorzystuje się kałamarnice, zwane również kalmarami. Calamares fritos to nic innego, jak smażone kalmary, które podawane są w Hiszpanii jako przekąska. Potrawę przygotowuje się bardzo szybko, ale ważna jest świeżość kałamarnic, gdyż wpływa ona na smak dania.

Czym są calamares fritos ?

Danie calamares fritos to kalmary smażone w panierce z mąki oraz przypraw. Potrawa wywodzi się z Andaluzji, ale z biegiem czasu zaczęła się rozprzestrzeniać w całym kraju, a następnie na świecie. Hiszpańscy kucharze są przekonani, że przygotowanie idealnych calamares fritos to kwestia świeżości kałamarnic oraz odpowiednio przeprowadzonego procesu smażenia.

Jak przygotowuje się Calamares fritos ?

Osuszone kalmary kroi się w krążki i obtacza w mieszance mąki, startego parmezanu, pieprzu kajeńskiego, sproszkowanej słodkiej papryki i soli. Tak przygotowane trafiają na rozgrzaną oliwę z oliwek, w której smażą się do zrumienienia. Ważne jest, by panierować kałamarnice tuż przed smażeniem, tak by mąka zbytnio nie zwilgotniała.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć calamares fritos ?

Calamares fritos podaje się na ciepło, posypane siekaną natką pietruszki i skropione sokiem cytrynowym. Bardzo często danie serwuje się także z sosem do maczania powstającym z kwaśnej śmietany, majonezu oraz soku z cytryny.

Podobne dania

Calamares fritos przypomina dwa dania kuchni japońskiej: tokayaki, czyli ośmiornicę smażoną w cieście oraz tempurę – owoce morza smażone w cieście.

Ciekawostki na temat calamares fritos

1. Kalmary będące głównym składnikiem potrawy calamares fritos, są bardzo bogate w potas. Zawierają go aż 637 mg w 100 g. Mają też dużo wapnia, bo aż 180 mg w 100 g i dużo białka – 32 g.

2. Calamares fritos przypomina ziemniaczane chipsy. Aby potrawa była maksymalnie chrupka, odsącza się ją po usmażeniu na papierowych ręcznikach.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Calamares fritos w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy