Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Gambas al ajillo

krewetki Gambas al ajillo
Gambas al ajillo

Gambas al ajillo

Gambas al ajillo to krewetkowe danie doprawione dużą ilością czosnku. Potrawa jest idealną przekąską i doskonale komponuje się z delikatnymi potrawami. Gambas al ajillo przygotowuje się tylko z kilku składników, a mimo to efekt jest tak dobry, że potrawa jest jedną z najpopularniejszych w Hiszpanii.

Czym jest gambas al ajillo?

Gambas al ajillo to prosta potrawa kuchni hiszpańskiej, w skład której wchodzą krewetki, papryczka chili, czosnek, natka pietruszki, brandy lub sherry oraz sól. Ze składników tych powstaje przekąska o ostrym smaku i intensywnym aromacie.

Potrawę gambas al ajillo przygotowuje się najczęściej na południu i w środkowej części Hiszpanii. W tamtych rejonach nie ma praktycznie baru, w którym to danie nie byłoby serwowane.

Jak przygotowuje się gambas al ajillo?

Posiekane chili i czosnek pokrojony w drobne plasterki smaży się na oliwie z oliwek do zrumieniania, a później dodaje oczyszczone krewetki i dalej smaży całość, aż krewetki staną się różowe. Na koniec dolewa się odrobinę alkoholu, wsypuje posiekaną natkę pietruszki i soli potrawę.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć gambas al ajillo?

Danie gambas al ajillo podaje się na gorąco z dodatkiem białego pieczywa. Krewetki są doskonałym pomysłem na przekąskę, która komponuje się doskonale z każdym typem dań. W Hiszpanii potrawę tę podaje się często z zimnym piwem, a w niektórych lokalach gambas al ajillo serwowane jest jako danie główne.

Podobne dania

Miłośnicy krewetek mogą spróbować też dań kuchni japońskiej np. tempury – krewetek smażonych w cieście i zupy tom yam z krewetkami i mlekiem kokosowym.

Ciekawostki na temat gambas al ajillo

1. Najlepszy rezultat daje wykorzystanie świeżych krewetek. W przypadku gambas al ajillo, jak również innych dań z owoców morza, świeżość ma pierwszorzędne znaczenie.

2. Potrawę często podaje się bezpośrednio w patelni, w której się smażyła.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Gambas al ajillo w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy