Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Mapo tofu

mapo tofu

Mapo tofu

Mapo tofu jest chińską potrawą znaną niemalże na całym świecie. To danie, które jest połączeniem mielonej wołowiny, tofu oraz sosu z fermentowanej fasoli. Cechuje się bardzo ostrym smakiem, którego „sprawcami” są chilli i syczuański pieprz.

Czym jest mapo tofu?

Mapo tofu, mimo swojej dużej sławy jest potrawą stosunkowo młodą. Danie to pochodzi z kuchni syczuańskiej (seczuańskiej) i początkowo było znane tylko w prowincji Syczuan. Powstało w 1862 roku w restauracji, którą prowadziła pani Chen. Nazwę potrawa wzięła od powierzchowności właścicielki. Była ona starszą kobietą z bliznami po ospie. Stąd też „mapo”, gdzie „po” oznacza starszą panią, natomiast „ma” to blizny po ospie. Kobieta w przygotowaniu dania inspirowała się upodobaniami swoich gości, którymi byli najczęściej pracownicy transportu, często jadający tofu oraz wołowinę. Sprytna właścicielka stworzyła dla nich danie, które było połączeniem tych składników i tak powstało mapo tofu.

Potrawa ma charakter obiadowy i podawana jest na gorąco. Smaku całości dodaje wino ryżowe, brązowy cukier i szczypiorek.

Jak przygotowuje się mapo tofu?

Danie łączy w sobie dobrej jakości mieloną wołowinę, tofu oraz dwa rodzaje sosów sojowych (jasny i ciemny), szczypior, czosnek i chilli. Sos z fasoli smażony jest z czosnkiem, a następnie dodaje się do niego wołowinę, ryżowe wino i olej sezamowy oraz dusi całość do miękkości, dodając lekko rozgniecione ziarna pieprzu syczuańskiego. Niektóre restauracje serwują mapo tofu także w wersji wegetariańskiej, gdzie wołowina jest zastąpiona różnorodnymi warzywami.

Chińscy kucharze znają wiele wariacji na temat mapo tofu. Potrawa jest niekiedy przygotowywana z kasztanami wodnymi i grzybami. W podstawowej wersji cechą charakterystyczną dania jest jasnoczerwony kolor sosu.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć mapo tofu?

Mapo tofu najlepiej smakuje podawane z ryżem, ale można je też łączyć z cienkim makaronem ryżowym. Smak potrawy doskonale wzbogaci ostra sałatka z ogórka marynowanego w occie i cukrze.

Do dania z pewnością warto zamówić orzeźwiający napój, bo kuchnia syczuańska jest naprawdę bardzo pikantna.

Wprawieni kucharze bardzo dokładnie odsączają tofu na papierowych ściereczkach, by nie rozrzedziło potrawy w trakcie przygotowania. Sosu w mapo tofu powinno być niewiele (jest on odparowywany), ale musi być gęsty i o bardzo skoncentrowanym smaku.

Podobne dania

Chińskie mapo tofu przypomina bò kho, czyli wietnamski gulasz z policzków wołowych. Bò kho również zawiera dodatek cukru, sosu sojowego, czosnku i chilli.

Ciekawostki na temat mapo tofu

1. Sos z czarnej, fermentowanej fasoli nosi w chinach nazwę douchi.

2. Potrawa mapo tofu jest bardzo ostra, powoduje wręcz pieczenie języka. Podaje się ją często w Korei i Japonii, ale tam kucharze dostosowują ją do kulinarnych gustów, między innymi łagodząc nieco smak.

3. Mapo tofu nazywane bywa też mapo doufu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Mapo tofu w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy