Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Turron

Turron
hiszpański turron

Turron

Turron jest deserem formowanym w kostki, którego cechami charakterystycznymi są obecność dużej ilości orzechów oraz bardzo słodki smak. Deser składa się z cukru, miodu, białek jaj oraz orzechów – laskowych, piniowych lub migdałów i często przyprawia się go kandyzowanymi owocami.

Czym jest turron?

Turron jest deserem powstającym z białek jaj, cukru, miodu oraz orzechów. Występuje w dwóch podstawowych wersjach – miękkiej i ciągnącej (z Jijony) z 64% migdałów oraz dodatkiem oleju i twardej z 60% orzechów (z Alicante). Wersja z Alicante jest podczas świąt przykrywana opłatkiem i rodzina oraz znajomi dzielą się nią, składając sobie życzenia. Deser ten niemal obowiązkowo musi się znaleźć na każdym świątecznym stole.

Turron powstał najprawdopodobniej w czasie inwazji arabskiej na Półwysep Iberyjski. Arabowie przywieźli ze sobą wtedy dwa podstawowe składniki deseru, mianowicie cukier i pomarańcze. Turron narodził się w okolicach Walencji, we wspomnianych wcześniej miastach Alicante i Jijony i od nazw tych miast wzięły nazwę dwa najpopularniejsze rodzaje turronów.

Najstarszy przepis na turron można znaleźć w książce kucharskiej z XVI wieku, a swoją nazwę deser wziął od hiszpańskiego słowa „torrere”. Deser turron jest znany nie tylko w Hiszpanii, ale też na Kubie, we Włoszech, we Francji, w Peru, w Czechach oraz na Filipinach.

Jedne z popularniejszych gatunków deseru turron to:

  • Turrón Duro – przygotowuje się z całych i uprażonych migdałów bądź z płatków migdałowych.
  • Turrón Blando – miękka wersja nugata z mielonych migdałów.
  • Torrone Classico – deser przygotowywany z orzechów laskowych, z zewnętrzną warstwą z wafli.

Jak przygotowuje się turron?

Deser turron powstaje z prażonych orzechów lub migdałów oraz pogrzanego i zagęszczonego miodu z cukrem. Miód ten wlewa się do ubitych białek jaj i dalej ubija całość. Następnie miesza się migdały razem z ubitą masą, wylewa powstały deser do formy, której spód przykryty jest opłatkami i takimi samymi opłatkami przykrywa z wierzchu. Później turron jest chłodzony przez 24 godziny i krojony na kawałki.

Przygotowanie wersji z całymi orzechami jest znacznie prostsze niż odmiany z orzechami mielonymi.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć turron?

Turron podaje się po schłodzeniu i wyporcjowaniu. Nie może go zabraknąć na świątecznym stole, ale doskonale sprawdza się też jako deser na inne okazje. Z pewnością jest doskonałym zwieńczeniem tych bardziej wystawnych posiłków.

Podobne dania

Turron z uwagi na zastosowane składniki przypomina nieco panna cottę z kuchni włoskiej oraz flan z kuchni hiszpańskiej. Nieco podobnym deserem jest też grecka chałwa.

Ciekawostki na temat turron

1. Turron jest bardzo popularnym deserem i możemy przeczytać o nim między innymi w pierwszej opowieści o Don Juanie.

2. Tradycyjny nugat powstaje wedle receptury, nad którą pieczę trzyma Rada Turronów Jijona i Alicante.

3. Dawniej turron przygotowywano tylko z podstawowych składników, dzisiaj bardzo często dodaje się do niego dodatkowe, jak na przykład kandyzowane skórki owocowe i ekstrakty zapachowe.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Turron w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy