Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Ciasto francuskie

Ciasto francuskie

Ciasto francuskie

Kuchnia francuska to bogactwo wyszukanych i smakowitych potraw. Ciasto francuskie, tak jak słynna tarta, może być spożywane zarówno na słodko, jak i na słono. Należy do przekąsek smacznych i kalorycznych.

Czym jest ciasto francuskie?

Ciasto francuskie (fr. pâte feuilletée) jest rodzajem kruchej masy o warstwowej strukturze. Taki wygląd zawdzięcza ono nie tylko wielokrotnemu składaniu i długiemu wałkowaniu, ale również sporej zawartości tłuszczu. Uważa się, że przysmak ma swoje korzenie w starożytnej Grecji, gdzie miał być wyrabiany z oliwą. Tradycyjny przepis pochodzi jednak od francuskiego malarza i kucharza – Claude’a Lorraina – żyjącego w XVII wieku. Podobno wyrabiał on rogaliki z takiego ciasta dla swojego chorego ojca. Receptura, zbliżona do tej dzisiejszej, sięga 1653 roku, kiedy to przepis opublikowano w książce „Le Pastissier François”. Dzisiaj przysmaki na bazie ciasta francuskiego spotkać można w każdym zakątku świata. Serwuje się je na słono i słodko, jako spód do tart i ciast.

Jak przygotowuje się ciasto francuskie?

Przygotowanie tego przysmaku jest czynnością pracochłonną. Zgodnie z tradycyjnym przepisem ciasto francuskie przyrządza się z połączenia dwóch rodzajów mas. Pierwsza z nich składa się z mąki (najlepiej pszennej), kilku jajek, soli oraz octu. Druga to ciasto z bardzo dużą ilością masła (czasem dodaje się inny rodzaj tłuszczu). Obydwie warstwy wyrabia się osobno i rozwałkowuje. Następnie ciasto maślane układa się na tym mącznym tak, by razem kształtem przypominały kopertę. Całość wałkuje się na cieniutkie plastry o grubości ok. 2 cm. Kolejnym krokiem jest złożenie ciasta na cztery. Wałkowanie i składanie powtórzyć należy jeszcze trzy razy. Bardzo istotne jest wkładanie ciasta francuskiego po i przed kolejnym wałkowaniem do lodówki. Chłodzenie sprawia, że tłuszcz zestala się między kolejnymi warstwami. Po wyjęciu z lodówki ciasto można dowolnie formować i faszerować ulubionymi nadzieniami i piec w temperaturze ok. 200°C. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć ciasto francuskie?

Ciasto francuskie sprzedaje się w rodzimym kraju jako zwykłe prostokąty posypane cukrem lub z wieloma dodatkami w formie skręconych rogalików. Przysmaki w swoim kształcie mogą przypominać również warkocze, koperty, rożki lub bardzo popularne croissanty, spożywane zazwyczaj w czasie śniadania razem z aromatyczną kawą. Ciasto francuskie można serwować na sposób wytrawny jako paszteciki z mięsem lub tartaletki z warzywami

Podobne dania

Daniem zbliżonym do ciasta francuskiego jest turecka bakława (inaczej baklava), która popularna jest również w kuchni perskiej, azerskiej, greckiej i bułgarskiej. Także przygotowuje się ją z ciasta listkowego przełożonego warstwami z orzechów, cukru i miodu. Całość jest wyjątkowo słodka i może być dodatkowo polana syropem lub lukrem. Na wierzch baklavy sypie się zmiażdżone orzeszki pistacjowe.

Ciekawostki na temat ciasta francuskiego

  1. Ciasto francuskie znane jest w Polsce od ok. XVIII wieku. Wzmianka o nim pojawiła się w książce „Opis obyczajów za panowania Augusta III” autorstwa Jędrzeja Kitowicza. Autor przywołuje w niej legendę, w której występuje „listkowe ciasto”, będące przysmakiem na dworze królewskim.
  2. Ciasta francuskiego nie powinny jeść osoby mające problemy z drogami żółciowymi.
  3. Na Kaszubach ciasto francuskie podawane jestem razem z krelkami – solonymi śledziami i suszonymi grzybami z przyprawami. Całość polewa się dużą ilością śmietany.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Ciasto francuskie w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy