Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Croissant

Croissant
Croissant

Croissant

Kuchnia francuska może pochwalić się najlepszymi i najbardziej wyrafinowanymi wypiekami na świecie. Croissant, czyli maślany rogalik, jest bez wątpienia jednym z nich. Delikatne rogaliki z ciasta francuskiego są również nieodzownym element francuskiego śniadania.

Czym jest croissant?

Croissant to najbardziej znany na świecie rogalik, kojarzony przede wszystkim z Francją. Jak się jednak okazuje, korzeniami sięga również Austrii. Ciastko ma kształt półksiężyca i wykonane jest z warstwowego ciasta nasączonego masłem. Wykonuje się je za pomocą specjalnej techniki, zwanej laminowaniem. Polega ona na naprzemiennym nawijaniu na siebie kolejnych arkuszy ciasta, podobnie jak ma to miejsce podczas przygotowywania ciasta francuskiego. Tradycyjny rogalik nie ma żadnego nadzienia. Pierwszy przepis na croissant pochodzi prawdopodobnie z 1839 roku, chociaż podobny wypiek znany był już w starożytności. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, stworzono mrożoną wersję ciasta, co przekształciło croissant w fast food.

Jak przygotowuje się croissant?

Przepis na croissant nie jest zbyt skomplikowany, jednak wymaga cierpliwości. Ciasto wykonuje się z mąki pszennej, cukru, drożdży, mleka, masła i szczypty soli. Wszystkie składniki łączy się ze sobą, a powstałą masę odkłada się do lodówki na kilka godzin. W tym czasie przygotowuje się drugie ciasto, które będzie stanowiło kolejną warstwą croissanta. Po wyjęciu z lodówki ciasto rozwałkowuje się na prostokąt wraz z dużą ilością masła. Tłuszcz jest tutaj kluczowy, gdyż nadaje specyficznego, mocno maślanego smaku. Po rozwałkowaniu ciasto ponownie wkłada się do lodówki. Takie naprzemienne chłodzenie ma na celu dobre wchłanianie się tłuszczu w kolejne warstwy ciasta. Croissant formuje się z ciasta o powierzchni prostokąta i smaruje rozmąconym jajkiem, tak aby nabrał złocistego koloru. Rogaliki piecze się przez około 20 minut w temperaturze 190°C.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć croissant?

Croissanty są nieodłącznym elementem każdego śniadania we Francji. W lokalach podaje się na je na ciepło razem z owocowymi dżemami lub sosami, np. czekoladowym czy karmelowym. Rogalik łamie się na mniejsze elementy, które następnie macza się w płynnych dodatkach. Spożywa się go razem z ciepłą, aromatyczną kawą lub sokiem wyciskanym ze świeżych pomarańczy.

Podobne dania

Croissant jest zbliżony w smaku do wszystkich wypieków z ciasta francuskiego, które podawane są na słodko. Większość z nich ma w środku słodkie wypełnienie, np. krem orzechowy, czekoladowy lub owocowe dżemy.

Ciekawostki na temat croissant

  1. Jedna z historii dotycząca croissantów mówi o tym, że po raz pierwszy zagościły one w Austrii w 1683 roku. Legenda głosi, że jeden z polskich szlachciców – Jerzy Kulczycki – namówił właściciela pobliskiej kawiarni, aby zaczął wypiekać słodkości w kształcie półksiężyca. Miało to upamiętnić zwycięstwo nad wojskami tureckimi. 
  2. Croissant stał się narodowym produktem we Francji dopiero w 1920 roku.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Croissant w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy