Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tarta (tarte)

Tarta (tarte)
Tarta (tarte)

Tarta (tarte)

Kuchnia francuska jest popularna na całym świecie. Jest bardzo różnorodna i potrafi zaspokoić nawet wybredne kulinarne gusta. Jednym z bardziej popularnych dań jest pieczona tarta, którą można podać zarówno na ciepło, jak i zimno.

Czym jest tarta (tarte)?

Tarta to rodzaj wypieku najczęściej na kruchym cieście (spotyka się także ciasto francuskie lub drożdżowe) ze słonym lub słodkim nadzieniem. Francuskie słowo tarte oznacza ciasto i przyjmuje się, że nazwa ta funkcjonuje od około 1550 roku. Ten pyszny wypiek może mieć dwa pochodzenia. Pierwsze z nich nawiązuje do tradycji nakładania na siebie warstw składników i zapiekania ich w piecach. Drugie wskazuje, że powstanie tarty miało związek z modyfikacjami średniowiecznego sposobu tworzenia tortów. W tym czasie na stołach szlachty królowały tarty mięsne. Dopiero z czasem zaczęto wprowadzać słodkie nadzienia. 

Warto zaznaczyć, że każdy region Francji ma swoją tartę. To, czym wypełni się ciasto, jest ograniczone tylko wyobraźnią. Na północy tego kraju dużą popularnością cieszy się tarta z serem maroilles, natomiast na południu pissaladière na bazie cebuli, oliwek i ziół prowansalskich.

Jak przygotowuje się tartę (tarte)?

Typowa francuska tarta zapiekana jest w dużej, okrągłej formie. Kruchym ciastem (tak, jak i drożdżowym lub francuskim) wylepia się dno oraz boki foremki do pieczenia. Istnieje kilka technik zapiekania ciasta z wytrawnym lub słodkim wypełnieniem. Pierwsza z nich zakłada równoczesne nałożenie surowego ciasta i nadzienia. Taką całość piecze się przez około godzinę w 180°C. Drugą techniką jest upieczenie najpierw ciasta, a potem, po ostudzeniu, nakłada się na nie nadzienie i ponownie zapieka, w krótszym czasie. Zgodnie z trzecim sposobem nadzienie nakłada się pod koniec pieczenia ciasta.  Nadzienie może być słone (np. warzywa, grzyby, mięso) lub słodkie (np. owoce, kremy, dżemy).

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tartę (tarte)?

Tarta podawana jest jako danie główne lub pożywna kolacja. Zawsze na ciepło, tuż po wyjęciu z pieca. Można serwować ją w całości, w tym samym naczyniu, w którym była zapiekana. Drugą opcją jest podawanie jej na osobnym talerzu w kawałkach. Są one obsypywane żółtym serem (typu parmezan) lub ozdabiane świeżymi ziołami. Francuzi do tarty spożywają duże ilości wina, najczęściej czerwonego. 

Podobne dania

Odmianą tarty jest quiche. Danie to pochodzi z Alzacji i Lotaryngii i podawane jest jako wytrawne. W jego wnętrzu znajduje się masa jajeczno-śmietanowa, a bazę, podobnie jak w przypadku tarty, stanowi ciasto kruche, drożdżowe lub francuskie. W XVI wieku quiche wypiekany był z masy chlebowej. Dziś jego najbardziej znaną wersją jest ta podawana z boczkiem i serem gruyère. 

Ciekawostki na temat tarty (tarte)

  1. Tarta bardzo szybko podbiła podniebienia mieszkańców całej Europy. Wariacje na jej temat znaleźć można w wielu kuchniach. W Holandii i Belgii istnieje dość podobne danie o nazwie rijstevlaai. Jest to ciasto z nadzieniem na bazie puddingu ryżowego. Podawane jest na zimno.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tarta (tarte) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy