Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bao

bao
baozi

Bao

Bao, inaczej baozi to kluski/bułeczki z mąki pszennej z mięsnym nadzieniem. Bao występują w różnych rodzajach i w dwóch zasadniczych wielkościach. Baozi gotuje się na parze i podaje z pastą chilli i sosem sojowym.

Czym jest bao?

Bao (baozi) to bułeczki, które przygotowuje się tradycyjnie z ciasta powstającego z mąki pszennej, tłuszczu, drożdży, octu ryżowego i cukru. Baozi zazwyczaj wypełnione są mięsnym farszem, ale zdarzają się też wersje z nadzieniem z pasty fasolowej, nasion lotosu albo z chilli w bardzo ostrej odsłonie.

Bao występuje w dwóch rozmiarach. Mniejsze bułeczki (ok. 3 cm średnicy) podawane są po 8-10 sztuk, natomiast większe (ok. 10 cm średnicy) podaje się pojedynczo. Mniejsze bao najczęściej można spotkać w restauracjach, natomiast większe podaje się na wynos w barach szybkiej obsługi lub na przydrożnych straganach.

Chińczycy traktują baozi jako danie typowo śniadaniowe. Z momentem jego powstania związana jest nietypowa historia. Ponoć baozi wymyślił strateg Zhuge Liang, który miał przygotować bułeczkę na kształt ludzkiej głowy i złożyć ją w ofierze w zamian za ocalenie swoich żołnierzy od dziesiątkującej ich plagi. Bao wywodzą się z północnych Chin, ale dzisiaj są znane i uwielbiane w całym kraju.

Jak przygotowuje się bao?

Tradycyjnie, do ciasta na bao, należy dodać tłuszcz. Tłuszczem może być na przykład olej sezamowy lub smalec. Po przygotowaniu ciasto nadziewa się mięsem – najczęściej mieloną wieprzowiną lub wołowiną oraz cebulą. Całość doprawia się octem balsamicznym i przyprawą 5 smaków. Dodatkowo kucharze dodają potrawie pikanterii, przyprawiając farsz sosem tabasco.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bao?

Bao musi być podawane na gorąco i obowiązkowo z sosem, który wzbogaci smak potrawy. Chińczycy podają do baozi czysty sos sojowy lub mieszkankę sosu sojowego, octu ryżowego i pasty chilli.

Jako, że jest to danie typowo śniadaniowe, zazwyczaj nie ma określonych potraw czy składników, z którymi się je serwuje. Chińczycy traktują baozi tak, jak my pączki. Doskonały duet z bao będzie stanowiła dobrej jakości chińska herbata wypita po posiłku.

Podobne dania

Bułeczki bao przypominają danie dim sum, czyli chińską przekąskę w postaci pierożków. Dim sum wygląda bardzo podobnie, z tym że przygotowywane jest z innego ciasta, a w skład farszu wchodzą dodatkowo krewetki i różne rodzaje warzyw.

Ciekawostki na temat bao

1. Bao to w dialekcie północnych Chin „bułeczka”.
2. Bułeczkami bao bardzo często zajadają się mieszkańcy Singapuru i Malezji.
3. Przyjmuje się, że najsmaczniejsza wersja bao pochodzi z Tianjinu. Nazywa się ją tam goubuli.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bao w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy