Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Sajgonki

Sajgonki

Sajgonki

Sajgonki są bez wątpienia jedną z najpopularniejszych potraw w Chinach. Danie nazywane jest wiosennymi krokietami lub naleśnikami, z uwagi na swoją lekkość i kolorowy wygląd. Sajgonki to potrawa z mięsa i warzyw lub owoców morza zawiniętych w papier ryżowy lub cienkie ciasto.

Czym są sajgonki?

Sajgonki, mimo iż wywodzą się z Sajgonu, czyli największego miasta Wietnamu, na stałe wpisały się w kulinarną sztukę Chin.

Sajgonki są potrawą sporządzaną w formie naleśniczków, najczęściej z mięsno-warzywnym lub krewetkowo-warzywnym farszem. Potrawa spożywana jest zarówno na ciepło, jak i na zimno, a w niektórych miejscach podaje się ją w wersji smażonej. Sajgonki w wersji na zimno przygotowywane są z papierem ryżowym, natomiast w wersji na gorąco, farsz zawija się w cienkie ciasto pszenne.

W większości przypadków sajgonki sporządza się z mięsa wołowego lub z kurczaka, jednak można spotkać również wiele odmian tej potrawy, na przykład wegetariańskie sajgonki, gdzie mięso zastępowane jest przez tofu.

Jak przygotowuje się sajgonki?

Sajgonki przyrządza się na dwa sposoby:

Na ciepło w cieście pszennym – wersja z ciastem jest smażona.

Na zimno w papierze ryżowym – wersja z papierem ryżowym nie jest poddawana po zawinięciu już żadnej obróbce termicznej.

Farsz do sajgonek przygotowuje się z mięsa, krewetek, makaronu ryżowego, cebuli, czosnku, marchwi, grzybów oraz ziół i przypraw. Makaronu nie gotuje się, a jedynie blanszuje. Składniki smaży się w woku i wykłada na ciasto lub papier ryżowy. Te z kolei zawija się w specjalny i jednocześnie bardzo pieczołowity sposób tak, by farsz nie wydostał się na zewnątrz.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć sajgonki?

Sajgonki podaje się obowiązkowo z sosem sojowym do maczania, który można zastąpić również gęstym, fistaszkowym sosem.

Jako że sajgonki są potrawą serwowaną w ramach przekąski, w posiłku można je zestawić z tłustszym daniem. Będą z pewnością wspaniałym preludium do posiłku, w którym znajdzie się też jedna z potraw po seczuańsku np. kaczka po seczuańsku.

Sajgonki serwowane na ciepło przed podaniem powinny być dokładnie osuszone tak, by zostało na nich jak najmniej tłuszczu.

Podobne dania

Miłośnicy sajgonek powinni spróbować bánh xèo, czyli wietnamskich naleśników z mięsem i warzywami oraz do bánh cuốn – naleśników z wieprzowiną.

Ciekawostki na temat

1. Nazwa „sajgonki” odnosi się do dania w wersji wietnamskiej. Chińska nazwa sajgonek to nem rán, natomiast międzynarodowa „spring rolls”.
2. Europejska, a szczególnie holenderska i belgijska nazwa sajgonek to loempia.
3. Papier ryżowy do sajgonek często maczany jest w piwie, co zmiękcza go i nadaje potrawie charakterystycznego aromatu

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Sajgonki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy