Frittata


Frittata
- Czym jest frittata?
- Jak przygotowuje się frittatę?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć frittatę?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat frittaty
-
Kuchnia Włoska
-
Baza dania Mleko / Jaja
-
Dla kogo Miłośnicy węglowodanów
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest frittata?
Tradycyjna frittata przygotowywana jest z zaledwie kilku składników. W skład potrawy wchodzą jajka, pecorino, parmigiano reggiano, oliwa oraz pieprz i sól. W nowoczesnych wersjach jest natomiast więcej składników i co prawda mogą być dowolne, ale istnieje jedna zasada – powinny być charakterystyczne w smaku. Kucharze bardzo często wybierają suszone pomidory, gorgonzolę, oliwki, szpinak, świeże zioła oraz kozi ser. Frittata może być też oczywiście przygotowywana z innymi serami, np. z fetą, mozzarellą czy parmezanem. Z ziół najczęściej stosuje się oregano, bazylię i rozmaryn.
Nazwa dania wywodzi się od słowa fritate, czyli smażyć. Jednakże nie jest to potrawa tylko i wyłącznie smażona, bo jej przygotowanie obejmuje zarówno smażenie, jak i pieczenie. Proces smażenia sprawia, że frittata staje się bardziej puszysta i po prostu lżejsza.
Frittata może być porównywana do omleta, ale są 4 kwestie, które ją od niego różnią:
- Składniki na frittatę miesza się i wylewa na patelnię, podczas gdy omlet jest dekorowany składnikami na wierzchu.
- Frittatę smaży się na bardzo małym ogniu, podczas gdy omlet jest ścinany szybko.
- Frittata przygotowywana jest z energicznie mieszanych i mocno napowietrzonych jajek, co nadaje daniu pulchności, a w przypadku omletu nie ma takiego wymogu.
- Frittata podawana jest w takiej postaci, w jakiej się smażyła, podczas gdy omlet najczęściej składany jest na pół.
Jak przygotowuje się frittatę?
Jedna z powszechniejszych wersji frittaty powstaje z zeszklonej na oliwie cebuli i pora oraz z napowietrzonych jajek, tartego sera, papryki i pomidorów. Warzywa podsmaża się osobno, miesza z jajkami i smaży do związania. Później danie trafia na kilka minut do piekarnika.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć frittatę?
Frittata może być podawana zarówno na ciepło, jak i na zimno. Potrawa jest przekąską, ale często też daniem typowo śniadaniowym. Z powodzeniem może być też drugim daniem, przed którym podana zostanie jedna ze sławnych japońskich zup lub jakaś propozycja kuchni polskiej.
Podobne dania
Frittata bardzo przypomina omlet z dodatkami. Jeżeli porównać ją do dań innych kuchni świata, to z pewnością najbliżej będzie jej do hiszpańskiej tortilli. Podobne będą też dania moussaka i pastitsio – greckie zapiekanki, a nawet lasagne. Potrawy te mogą zawierać podobne składniki, aczkolwiek ich bazy są różne.
Ciekawostki na temat frittaty
1. Frittata może czasami zawierać mięso, a nawet makaron. Ilość wariacji jest nieskończona.
2. Kucharz przekłada frittatę do pieczenia dopiero wtedy, kiedy widzi, że jajka na wierzchu są już ścięte.