Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tortilla española

Tortilla española
omlet Tortilla española

Tortilla española

Danie tortilla española to hiszpańska adaptacja meksykańskiej potrawy tortilla. Danie występuje również pod nazwą tortilla de patatas, czyli tortilla ziemniaczana. Tortillę przygotowuje się w wielu różnych odmianach, a najpopularniejsza jest ta z dodatkiem cebuli. Tortilla española jest podsmażana na oleju i przyprawiana solą.

Czym jest tortilla española?

Tortilla española to hiszpański omlet przygotowywany z dodatkiem ziemniaków. Potrawa może występować w wersji podstawowej – same jajka i ziemniaki albo z dodatkiem innych składników – cebuli, papryki, pomidorów, mięsa lub wędliny. Znane są także wersje ze szpinakiem lub cukinią.

Najpopularniejsze wersje potrawy tortilla española to:

  • Tortilla de setas – z dodatkiem grzybów.
  • Tortilla de jamón – z szynką.
  • Tortilla catalana – z dodatkiem fasoli i kiełbasy botifarra (kiełbasa ta wywodzi się z Katalonii i przygotowuje się ją z siekanego mięsa wieprzowego).

Wersje tortilli różnią się między sobą nie tylko zastosowanymi dodatkami, ale też sposobem przygotowania. Jedne odmiany są grube, inne cienkie. Jedne bardzo mocno zrumienione, inne tylko delikatnie ścięte. Tortillę española je się na różne sposoby – samodzielnie, z sałatką albo na pieczywie.

Jak przygotowuje się tortilla española?

Tortilla española przygotowywana jest na dużej patelni z wysokimi brzegami. Wylewa się na nią odrobinę oleju i przysmaża cebulę. Następnie wrzuca surowe, pokrojone w plastry ziemniaki i dusi do zrumienienia. Kolejnym krokiem jest zdjęcie składników z patelni, odsączenie ich oraz wymieszanie z surowymi jajkami i wylanie ponownie na patelnię, a następnie usmażenie z obu stron.

Bardzo popularna jest wersja chłopska dania tortilla española, w której skład wchodzi cebula przysmażona na boczku i ziemniaki, które dusi się w tłuszczu z boczku razem z cebulą. Na tak przygotowane składniki po prostu wylewa się rozbełtane jajka i ścina całość, co pozwala na uzyskanie naprawdę dużej porcji dania dla kilku osób.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tortillę?

Tortilla española podawana jest w Hiszpanii zarówno na ciepło, jak i na zimno, jako samodzielny posiłek oraz jako jedno z tapas, czyli hiszpańskich przekąsek. Tortilla española to danie bardzo uniwersalne, Hiszpanie jedzą je zarówno na śniadanie, jak i na obiad czy kolację. Nie ma tutaj właściwie większych zasad oprócz sposobu podawania potrawy jako tapas. Kiedy serwuje się ją jako przekąskę, musi być podawana w wersji zimnej i pokrojona na mniejsze kawałki, które nadziewa się na wykałaczkę.

Podobne dania

Omlet tortilla española przypomina włoskie danie frittata, czyli omlet z jajek oraz szynki, szpinaku lub sera.

Ciekawostki na temat tortilla española

1. Potrawę odwraca się na patelni z wykorzystaniem talerza. Tortilla española ma delikatną strukturę i kucharz musi uważać, żeby danie się nie rozpadło.

2. Idealna tortilla española powinna być spieczona na wierzchu oraz miękka w środku.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tortilla española w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy