Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bo la lot

wietnamskie Bo la lot
Bo la lot

Bo la lot

Bo la lot to jedno z bardziej charakterystycznych wietnamskich dań. Podstawowe składniki potrawy to wołowina oraz liście betel, czyli liście pieprzu betelowego – najpopularniejszej używki w krajach azjatyckich. Tworząc danie bo la lot Wietnamczycy połączyli przyjemne z pożytecznym. Potrawa syci i dodaje energii.

Czym jest bo la lot?

Bo la lot to danie, które składa się z mielonej wołowiny z przyprawami, zawiniętej w liście betel (liście pieprzu betelowego). Danie grilluje się lub piecze dbając o to, by nie wyschło. W składzie bo la lot znajdziemy przede wszystkim trawę cytrynową, orzeszki ziemne, słoninę, sos sojowy lub rybny albo oba te sosy, a także bogactwo przypraw takich jak pieprz, mięta, kolendra, curry i czosnek. Liście betel nadają daniu pieprzny smak i specyficzny zapach.

Tradycyjne bo la lot przygotowuje się ze świeżymi liśćmi, ale w niektórych przypadkach wietnamscy kucharze wykorzystują także liście suszone lub mrożone, a zamiast wołowiny używają wieprzowiny.

Jak przygotowuje się bo la lot?

Mięso wołowe miesza się z orzechami i przyprawia, a następnie smaruje nim liście betel i zawija całość w roladki. Ogromną sztuką jest jednak przygotować bo la lot tak, by potrawa nadal pozostała soczysta. W tym celu polewa się ją w trakcie obróbki termicznej bulionem lub smaruje delikatnie olejem.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bo la lot?

Bo la lot powinno być przed podaniem obowiązkowo posypane miażdżonymi lub siekanymi orzeszkami. Najlepiej komponuje się z makaronem bun oraz warzywami i ziołami. Jak większość wietnamskich dań, także i bo la lot smakuje najlepiej maczane w sosie nuoc mam cham. Zamiennie można zamówić sos orzechowy.

Potrawa jest dość lekka, tak więc spokojnie można sobie po niej pozwolić na okazały deser.

Podobne dania

Wołowinę i mnóstwo aromatycznych przypraw można znaleźć też w bogatym wietnamskim gulaszu, czyli bò kho. Gulasz przygotowuje się z dodatkiem podobnych przypraw, ale w odróżnieniu od bo la lot jest on potrawą cięższą i tłustszą.

Ciekawostki na temat bo la lot

1. Wietnamczycy wierzą, że liście betel działają odkażająco na przewód pokarmowy. Mają ponadto działanie orzeźwiające i pobudzające.

2. Liście betel plasują się na czwartym miejscu wśród najpopularniejszych używek na świecie. Szacuje się, że może z nich korzystać nawet 20% populacji.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bo la lot w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy