Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tort Dobosa

Tort Dobosa

Tort Dobosa

Tort Dobosa to jeden ze specjałów kuchni węgierskiej, należy do tzw. hungaricum. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Józsefa C. Dobosa, peszteńskiego cukiernika, który wymyślił ten deser w 1885 r. To wyjątkowy tort składający się z 6–10 warstw ciasta biszkoptowego, przełożonego kawowo-kakaowym kremem.

Czym jest tort Dobosa?

Tort Dobosa to węgierskie arcydzieło kulinarne, które w 1885 roku na wystawę cukierniczą przygotował peszteński mistrz deserów József C. Dobos. Tort składa się z 6–10 cienkich warstw ciasta biszkoptowego przełożonych masą kawowo-czekoladową, z wierzchu natomiast i po bokach jest oblany karmelem. To jeden z najbardziej pracochłonnych i wymagających tortów. Każdy z biszkoptowych krążków należy upiec osobno, a przygotowanie karmelowej warstwy na wymaga ogromnego wyczucia. Nic więc dziwnego, że deser ten piecze się przede wszystkim na specjalne okazje.

Jak przygotowuje się tort Dobosa?

Tort Dobosa przygotowuje się ze składników o równych proporcjach: 6 jaj, 6 łyżek cukru, 6 łyżek mąki oraz 300 gramów masła. Najpierw ubija się sztywną pianę z białek, po czym łączy ją z cukrem utartym z żółtkami. Puszystą masą na koniec miesza się z mąką. Pojedyncze krążki ciasta biszkoptowego wypieka się na okrągłym spodzie małej tortownicy, który najpierw trzeba wysmarować masłem i oprószyć mąką. Po upieczeniu brzegi krążków wyrównuje się, a okruchy zsypuje na talerzyk.

Podstawowe składniki kremu to szklanka mocnej kawy, 25 dag cukru, 20 dag dobrej jakości masła, 5 dag gorzkiej czekolady oraz 20 dag masła. W kawie rozpuszcza się cukier, następnie czekoladę (można ją ewentualnie zastąpić kakao). Do środka dodaje się również wanilię i wszystko gotuje na bardzo małym ogniu. Syrop jest gotowy, gdy na jego powierzchni zaczynają pojawiać się duże bąble. Po ostudzeniu uciera się go z masłem na gładki krem. Następnie masą smaruje się każdy z biszkoptowych krążków. Według części przepisów kremem można pokryć wierzch oraz boki tortu, natomiast według oryginalnego – na wierzchu powinna się znaleźć karmelowa rozeta.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać tort Dobosa?

W wielu domach tort Dobosa z wierzchu pokrywa się tym samym kremem co poszczególne warstwy i oprósza okruchami ciasta pozostałymi po wyrównaniu krążków. W węgierskich cukierniach najczęściej spotyka się jednak torty polane karmelem, zgodnie z oryginalnym przepisem. Do tortu najczęściej podaje się mocną kawę.

Podobne dania

Tort Dobosa to jeden z bardziej ekskluzywnych węgierskich deserów, choć mieszkańcy tego kraju mogą się pochwalić jeszcze innym biszkoptem, w kształcie kostki. Rigó jancsi to tradycyjny węgierski biszkopt czekoladowy z kremem. Tort Dobosa ma także swoją odmianę w Nowym Orleanie. W Luizjanie ciasto to nazywa się doberge. Z wielu warstw słyną także: prinzregententorte (bawarskie ciasto biszkoptowe z kremem czekoladowym), Smith Island (ciasto z cienkimi warstwami wypełnionymi kremem, lukrem i kruszonymi batonikami, oblane lukrem czekoladowym), a także spekkoek (indonezyjskie ciasto warstwowe z mieszanką wyjątkowych przypraw).

Ciekawostki na temat tortu Dobosa

  • Tort Dobosa po raz pierwszy pokazano na Krajowej Wystawie Ogólnej w Budapeszcie w 1885 roku. Próbował go m.in. król Franciszek Józef I i królowa Elżbieta. Dobos swoje torty sprzedawał nie tylko w Budapeszcie, lecz także w Wiedniu i Paryżu. Przepis ujawnił dopiero w 1906 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. Wynalezienie kultowego deseru nie zapewniło mu jednak sukcesu finansowego, ponieważ zbankrutował w 1924 roku.
  • W węgierskim Szentendre w kawiarni Nostalgia można obejrzeć ekspozycję przyborów cukierniczych i książek kucharskich Dobosa oraz liczne dyplomy uznania za to cukiernicze arcydzieło.
  • Swoją popularność tort Dobosa zawdzięczał m.in. karmelowemu, prostemu wykończeniu, zupełnie innemu od wyjątkowo skomplikowanych ciast XIX wieku. Oryginalny był także krem czekoladowy. Do czasu Dobosa nadzienia i lukry były przygotowywane przede wszystkim z gotowanego kremu lub bitej śmietany.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tort Dobosa w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy