Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tort szwarcwaldzki

Tort szwarcwaldzki (Czarny Las)

Tort szwarcwaldzki

Tort szwarcwaldzki to jeden z symboli kuchni niemieckiej. Jest również bardzo popularny w Polsce. Wypiek ten króluje m.in. na weselach. Jego znakami rozpoznawczymi są: wiśnie, bita śmietana, czekoladowe biszkopty i oczywiście wiśniówka, którą są one nasączone.

Czym jest tort szwarcwaldzki?

Tort szwarcwaldzki, inaczej określany także jako Czarny Las, pochodzi z Niemiec, a konkretnie z południowo-zachodniej części tego kraju. To tam produkuje się wódkę, która jest nieodłącznym składnikiem tego deseru. Schwarzwald to masyw górski usytuowany w Badenii-Wirtembergii. Z tego regionu pochodzą przede wszystkim dwa przysmaki kuchni niemieckiej: szynka szwarcwaldzka i tort Czarny Las (Schwarzwälder Kirschtorte), choć pochodzenie tego drugiego smakołyku nie jest wcale tak oczywiste. Niewątpliwie jednak słodki wypiek z kawowych spodów przełożonych śmietanową masą właśnie temu regionowi zawdzięcza jeden z kluczowych dodatków, a więc Kirschwasser, czyli wysokoprocentowy alkohol wytwarzany z wiśni.

Jak przygotowuje się tort szwarcwaldzki?

Tort szwarcwaldzki to czekoladowe ciasto biszkoptowe, nasączone syropem wiśniowym i wspomnianą już wódką Kirsch, przełożone masą z bitej śmietany i wiśni (koniecznie tymi w syropie – świeże owoce tutaj nie pasują) oraz czekolady. Trudno ustalić, kiedy tak naprawdę powstał ten deser, natomiast od XX wieku jest to najpopularniejsze niemieckie ciasto. Czarny Las dekoruje się w dość minimalistyczny sposób – sięga się jedynie po wiśnie z syropu i wiórki czekoladowe. Całe ciasto nakrapia się natomiast Kirschwasser. Zgodnie z niemieckim przepisem nie ma możliwości zastąpienia jej żadnym innym alkoholem. 

Warto wiedzieć, że tort szwarcwaldzki ma swoją australijską i amerykańską wersję. W pierwszej zamiast wódki używa się rumu, a w drugiej ciasta w ogóle nie nasącza się alkoholem.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć tort szwarcwaldzki?

Tort szwarcwaldzki uchodzi niewątpliwie za jeden z najsmaczniejszych niemieckich wypieków. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim Kirschwasser, śmietance i gotowanym wiśniom, które w połączeniu z herbatnikami stanowiły niegdyś chętnie spożywany przez Niemców deser. Dopiero z czasem ten prosty przysmak przekształcił się w znany dziś tort. Czarny Las podaje się najczęściej z kawą lub herbatą, a czasami także i kieliszkiem Kirschwasser. Poza tym do wypieku nie dodaje się już nic, ewentualnie można podać obok łyżeczkę kandyzowanych wiśni. 

Warto pamiętać, że pod nazwą Czarny Las można zatem znaleźć w Niemczech i Austrii dwa różne desery – śmietanowy pucharek z wiśniami nasączonymi w alkoholu oraz tort.

Podobne dania

Tort szwarcwaldzki nie ma sobie równych, natomiast, jeśli próbować znaleźć podobne do niego desery, to z pewnością trzeba wspomnieć o torcie Sachera, czyli wiedeńskim wypieku czekoladowym, a także o torcie Pavlova. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tego drugiego smakołyku zamiast ciasta biszkoptowego pojawia się beza.

Ciekawostki na temat tortu szwarcwaldzkiego

  1. Niektóre niemieckie dania podbiły serca Polaków i tort szwarcwaldzki z pewnością do takich należy. Był on szczególnie popularny w okresie międzywojennym, kiedy podawano go w najsłynniejszych warszawskich kawiarniach i uznawano za jeden z najlepszych możliwych deserów. 
  2. Obecnie Czarny Las bardzo często pojawia się jako tort weselny.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tort szwarcwaldzki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy