Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Sponge cake

Sponge cake

Sponge cake

Sponge cake to tradycyjny brytyjski biszkopt, który w swojej strukturze przypomina gąbkę.

Czym jest sponge cake?

Sponge cake to lekki i puszysty biszkopt przygotowany na bazie jajek, cukru i mąki pszennej. Do ciasta nie dodaje się masła ani żadnego tłuszczu. Można przygotować je według różnych przepisów, na ciepło i na zimno. W tym drugim przypadku należy pamiętać o oddzieleniu białek jaj od żółtek. Przygotowanie na ciepło uwzględnia lekkie podgrzewanie masy z jajek i cukru na parze do maksymalnej temperatury 40 stopni Celsjusza. W ten sposób ciasto jest bardziej spulchnione.

Istnieje wiele odmian sponge cake. W Wielkiej Brytanii najpopularniejsze jest The Victoria sponge, które określane jest również jako ciasto kanapkowe (naprzemienne warstwy biszkoptu, kremu lub owocowego dżemu). Zostało ono nazwane na cześć królowej Wiktorii. Monarchini znana była z zamiłowania do popołudniowej herbatki, której picie umilała sobie kawałkiem ciasta wypełnionego dżemem.

Sposób podawania – na co zwracać uwagę i z czym łączyć sponge cake?

Sponge cake spożywa się samodzielnie lub wykorzystuje jako podstawę do tortów lub ciast z galaretką, bezą, owocami i kremami. Powierzchnię ciasta można polewać lukrem (co było najpopularniejsze w latach 20. oraz 30. ubiegłego wieku). Sponge cake dobrze komponuje się z czarną kawą lub herbatą typu earl grey. Niektórzy lubią maczać je w ciepłych napojach, aby ciasto nasiąknęło dodatkowymi aromatami.

Podobne dania

Wyróżnia się wiele wersji ciast, które przypominają sponge cake. Jednym z nich jest ma lai gao, pochodzące z Azji. Biszkopt gotowany jest na parze z dodatkiem migdałów oraz mąki ryżowej. Do ma lai gao dodawane mogą być warzywa, czekolada, lukier lub świeże owoce. W wietnamskiej odmianie znaleźć można także miętę, trawę cytrynową lub bazylię. W Stanach Zjednoczonych jada się angel food, znane już od XIX wieku. To ciasto, które nie ma w składzie żółtek ani masła. Nie mniej popularne jest także chiffon cake, podawane z grejpfrutem o wilgotniejszej niż sponge cake konsystencji. Bardziej kaloryczną wersją sponge cake jest Boston cream pie, wzbogacony o krem czekoladowy lub bitą śmietanę. Włoską wersją biszkopta jest pan di Spagna.

Ciekawostki na temat sponge cake

  • Uważa się, że sponge cake jest jednym z pierwszych ciast, które przyrządzało się bez drożdży.
  • Jeden z pierwszych przepisów znalazł się w książce z 1615 roku „Ought to be a Complete Woman”. Jego autorem był Gervase Markham. Dodawał on do ciasta nasiona anyżu oraz kolendrę, co nadawało mu ziołowo-orientalnego smaku. Z czasem przepis ulegał znacznym modyfikacjom, dodawano m.in. ocet, proszek do pieczenia i mleko.
  • Delikatna konsystencja sponge cake była powodem ich bardzo wysokiej ceny (w XIX wieku) w stosunku do innych, nawet bardzo wytrawnych ciast.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Sponge cake w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy