Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Strucla

Strucla

Strucla

Strucla węgierska to tzw. rétes. Jest to drożdżowa rolada z farszem, która różni się od jej austriackiej wersji bardziej zróżnicowanym nadzieniem. Tradycja pieczenia strucli drożdżowej z bakaliami i orzechami pochodzi z Drezna. W XV wieku przepis ten dotarł także na tereny dzisiejszych Węgier, gdzie go udoskonalono.

Czym jest strucla?

Strucla węgierska, określana także mianem rétes lub rétestészt, to rodzaj drożdżowej rolady z farszem. Tradycja strucli wywodzi się z Niemiec, gdzie ciasto to wypełnione bakaliami i orzechami pieczono na Boże Narodzenie. Kształtem miało ono przypominać Jezusa zawiniętego w pieluszki. Z czasem niemiecki przepis trafił do Austrii, a stamtąd, w okresie Cesarstwa Austro-Węgierskiego, także do Budapesztu i innych węgierskich miast. Węgrzy jednak nieco go zmodyfikowali. Przede wszystkim strucla przestała być traktowana jako ciasto wyłącznie bożonarodzeniowe. To z kolei sprawiło, że pojawiły się nowe rodzaje farszu. Dzisiaj nadzienie może być makowe, orzechowe, serowe, a także owocowe.

Jak przygotowuje się struclę?

Strucla węgierska to strucla drożdżowa, ale przygotowywana z bardzo cienkiego ciasta, które przypomina bardziej ciasto francuskie niż typową drożdżówkę. Do wyrobu ciasta mąkę miesza się z przyprawami, cukrem, rozpuszczonym masłem, suchymi drożdżami, mlekiem oraz jajkami. Zaleca się wyrobienie go rękoma, bez użycia robotów kuchennych. Potem rozciąga się je w owalny kształt, a do środka wkłada farsz orzechowy, makowy, czasami marcepanowy. Na Węgrzech bardzo popularne są strucle z serem, jabłkami, marmoladą. Na koniec zlepia się brzegi ciasta, formuje ciasto na kształt bochenka chleba i piecze ok. 30–40 minut w 180°C.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać struclę?

Struclę na Węgrzech podaje się w bardzo różny sposób. W małych barach i knajpkach można kupić ją na kawałki na wynos. Czasami pod nazwą rétes można spotkać małe ruloniki ciasta nadziewanego białym serem. Bardzo często w farszu można znaleźć także rodzynki, wiśnie, jabłka czy orzechy włoskie. Specyfiką strucli węgierskiej jest ogromna, czasami wręcz nieproporcjonalna w stosunku do cienkiego ciasta ilość farszu.

Do strucli bardzo często podaje się słynny węgierski likier ziołowy. Można spróbować także węgierskich win: tokaju, kadarki i Egri Bikavér. Dobrym towarzystwem jest także palinka, czyli wódka podwójnie pędzona z zacieru owocowego. Można także poprosić o kawę lub herbatę.

Podobne dania

Strucla makowa lub orzechowa może niektórym przypominać lepiej znany w Polsce keks lub po prostu ciasto drożdżowe z rodzynkami. Blisko jej także do słynnego polskiego makowca. Trudno znaleźć ciasto równie oryginalne i aromatyczne co strucla węgierska czy austriacka.

Ciekawostki na temat strucli

  • Węgierską struclę także podaje się na wigilijnym stole. W okresie świąt Bożego Narodzenia robi się struclę z makiem lub orzechami.
  • Można domniemywać, że pierwowzorem strucli była turecka baklava, która nadal jest popularna na Bałkanach. Współczesna strucla pochodzi z XIX wieku i powstała na terytorium monarchii austro-węgierskiej. Menu hotelu Ritz w Paryżu w XIX wieku zawierało „Rétes Hongrois”, do przygotowania którego specjalnie zamawiano mąkę strudelską z Węgier, a cukierników wysłano do Pesztu na studia.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Strucla w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy