Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Papryka faszerowana

Papryka faszerowana

Papryka faszerowana

Papryka faszerowana to tylko jedno z wielu „paprykowych” dań, które są ogromnie popularne na Węgrzech. Trudno sobie wyobrazić tutaj restaurację, gdzie na stole brakuje mielonej papryki. Paprykę nie tylko dodaje się do wielu dań, lecz także czyni ich podstawą.

Czym jest papryka faszerowana?

Papryka faszerowana to jedno z dań kuchni węgierskiej, które bazuje na tym ogromnie popularnym w tym regionie warzywie. Paprykę bardzo często łączy się z salami i kiełbaskami. W przypadku tej faszerowanej można spotkać się z co najmniej kilkoma rodzajami farszu. Węgrzy równie chętnie nadziewają paprykę mięsnymi, jak i warzywnymi kompozycjami. Mięsne często bazują na połączeniu z ryżem lub kaszą, z kolei warzywne z reguły wzbogaca się o różne rodzaje sera. Rarytasem jest natomiast kiszona papryka faszerowana kapustą.

Jak przygotowuje się paprykę faszerowaną?

Faszerowana papryka na ciepło w połączeniu z sosem pomidorowym to kulinarny faworyt niejednego Węgra. Kluczowe w gotowaniu dania jest odpowiednie przygotowanie papryki, tak aby nie stwardniała. Najpierw należy podsmażyć cebulę na oleju, ugotować ryż i wymieszać go z mielonym mięsem. Następnie do farszu dodaje się jajka, sól, pieprz i paprykę. Do mięsa można wrzucić także kapustę kiszoną. Nie można żałować papryki mielonej, która jest absolutnie nieodłącznym składnikiem większości węgierskich potraw mięsnych (i nie tylko). Wybierając papryki do faszerowania, należy kupować te dość szerokie, aby podczas gotowania puchnący ryż ich nie rozerwał. Gotowe papryki układa się w szerokim garnku i zalewa sosem z pomidorów (przygotowuje się go z zasmażanej mąki, cebuli i zmiksowanych pomidorów). Po zagotowaniu całości należy zmniejszyć ogień i powoli gotować, aż papryka zmięknie.

Najsłynniejsza jest marynowana (lub kiszona) papryka nadziewana drobno poszatkowaną kapustą. Nie ma tutaj szczególnych dodatków, kapustę się jedynie soli. Po ułożeniu faszerowanych papryk w garnku (jeśli jest kilka warstw papryk, także przekłada się je kapustą) wszystko zalewa się wodą z solą, ale nie po same brzegi. Na wierzch kładzie się talerz i obciąża go. Po 7 dniach zwalnia się obciążenie i daje kiszonce jeszcze kilka dni, aby doszła. Kiszona papryka faszerowana kapustą jest gotowa po 8–10 dniach.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać faszerowaną paprykę?

Papryka faszerowana na ciepło to pełnoprawne danie główne na Węgrzech. Z kolei kiszona papryka faszerowana kapustą to jeden z podstawowych dodatków do duszonych i smażonych mięs, do których Węgrzy równie chętnie wybierają kwaśnego ogórka.

Podobne dania

Papryka faszerowana na ciepło przypomina doskonale nam znane gołąbki (które zresztą mają także swoją węgierską wersję). Z kolei kiszona wersja tego dania jako przystawka lub dodatek do mięs to tylko jedna z wielu propozycji w kuchni bałkańskiej, w której znaleźć można pomidory faszerowane kapustą, a także kiszoną faszerowaną cukinię.

Ciekawostki na temat faszerowanej papryki

  • Papryka to jedno z najważniejszych warzyw w kuchni węgierskiej. Święto paprykobrania odbywa się każdego roku we wrześniu w Kalocsy. Podczas weekendu sprzedaje się tutaj paprykę przyrządzoną na każdy ze słynnych węgierskich sposobów.
  • Papryka faszerowana nie jest wyłącznie typowo węgierskim daniem, znana i popularna jest także w Meksyku i w Turcji.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Papryka faszerowana w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy