Baked beans

Baked beans
- Czym jest baked beans?
- Jak przygotowuje się baked beans?
- Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać baked beans?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat baked beans
-
Kuchnia Angielska
-
Baza dania Warzywa
-
Rodzaj dania Dodatek
-
Dla kogo Wegetarianie
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest baked beans?
Baked beans to potrawa tradycyjnie zawierająca białą fasolę, która jest parzona, a następnie pieczona w dowolnym sosie w niskiej temperaturze przez dłuższy czas. Jest to popularne danie kuchni amerykańskiej, które razem z brytyjskimi kolonistami trafiło na Wyspy Brytyjskie. Danie jest pieczone przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii fasolka jest czasem pieczona, a czasem duszona w sosie. Amerykanie i Anglicy często wykorzystują do tego dania fasolkę z puszki.
Jak przygotowuje się baked beans?
Przygotowanie fasoli w sosie pomidorowym nie jest szczególnie skomplikowane, ale wymaga trochę czasu. Przyrządzenie dania można przyspieszyć, wybierając fasolę z puszki. Najpierw należy pokroić cebulę w kawałki, a następnie ułożyć ją w naczyniu do pieczenia razem z obranymi ząbkami czosnku. Wszystko trzeba polać oliwą i piec około 40 minut w 150–160 stopniach Celsjusza. Następnie do blendera wkłada się upieczoną cebulę, czosnek, pomidorową passatę, przyprawy, cukier i sos sojowy. Wszystko się miksuje, a potem miesza z gotującą wodą.
W żaroodpornym naczyniu umieszcza się namoczoną i odsączoną fasolkę oraz przygotowany sos. Wszystko razem piecze się przez około 90–100 minut w temperaturze 150–160 stopni Celsjusza. Gdy fasolka zmięknie, danie jest gotowe do podania.
Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać baked beans?
Baked beans, czyli pieczona fasola, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii traktowana jest głównie jako dodatek do innych potraw. Na Wyspach podaje się ją bardzo często z pieczonymi ziemniakami, tostami i jajkiem jako część angielskiego śniadania.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych biała fasola w sosie pomidorowym to nierzadko dodatek do różnego rodzaju potraw z grilla. Bardzo często serwuje się ją na piknikach.
Podobne dania
Najbardziej zbliżonym daniem do baked beans jest polska fasolka po bretońsku. Danie to różni się od wersji brytyjskiej i amerykańskiej przede wszystkim sposobem przygotowania. Fasolka nie jest tu pieczona, a powoli gotowana. Nieco inne są także dodatki, ponieważ do polskiej fasolki dodaje się bardzo często kiełbasę lub boczek. Potrawa ta jest traktowana jako danie główne, a nie dodatek do innych dań.
Brytyjsko-amerykańskie danie zbliżone jest także do francuskiego cassoulet i meksykańskich frijoles charros.
Ciekawostki na temat baked beans
- Baked beans wywodzi się z kuchni rdzennych Amerykanów, a danie oryginalnie było przygotowywane z fasoli pochodzącej z Ameryki. Danie to zostało przyjęte i dostosowane przez angielskich kolonistów w Nowej Anglii w XVII wieku, a dzięki opublikowanym XIX-wiecznym książkom kucharskim rozprzestrzeniło się na inne regiony Stanów Zjednoczonych i Kanadę. Stało się również bardzo popularne w Wielkiej Brytanii.
- Oryginalnie podstawą melasy do fasolki był syrop klonowy, dopiero z czasem Brytyjczycy zamienili go na cukier.
- Masową produkcję fasolki w puszce rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych w 1895 r. firma H. J. Heinza. Na początku XX wieku potrawa stała się popularna na arenie międzynarodowej, szczególnie w Wielkiej Brytanii.
- Baked beans stanowi nieodłączny element brytyjskiej kultury. Wystarczy przypomnieć Terry’ego Gilliama z cyrku Monty Pythona, który pałał wielką miłością do tego dania.