Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Sznycel

Sznycel
Sznycel

Sznycel

Sznycel to danie popularne zarówno w Austrii, jak i w Niemczech. Oryginalna wersja tej potrawy to Wiener Schnitzel, czyli kotlet z mięsa cielęcego podawany koniecznie z ćwiartką cytryny i sałatką ziemniaczaną. Dzisiaj odmian tego przysmaku jest nieskończenie wiele. Sznycle wieprzowe lub drobiowe pojawiają się w kuchniach wielu regionów.

Czym jest sznycel?

Mimo że sznycel to popularne danie kuchni niemieckiej, to cieniutko rozbity kotlet pochodzi z tak naprawdę z Austrii, a dokładnie z Wiednia. Mięso przygotowuje się na bardzo wiele sposobów. Oryginalna wersja tej potrawy to sznycel po wiedeńsku – Wiener Schnitzel, czyli kotlet mięsa cielęcego (udźca) rozbity na grubość ok. 3 mm, panierowany w jajku, mące i bułce tartej. Danie to jest chronione prawem austriackim, dlatego restauratorzy bardzo przestrzegają stosowania poprawnego nazewnictwa. Wariację na temat tej potrawy stanowi Schnitzel Wiener Art, czyli sznycel wieprzowy. Pojawia się on zarówno w kuchni niemieckiej, jak i austriackiej i najbliżej mu do polskiego schabowego

Jak przygotowuje się sznycle?

Potrawy niemieckie i austriackie są bardzo często proste do wykonania. Nie inaczej jest w przypadku sznycla. Mięso rozbite na grubość 3 mm jest solone, frytowane w panierce z mąki, jajek i bułki tartej, a następnie smażone na maśle klarowanym. Panierka nie może jednak przylegać do mięsa, powinna wokół niego „falować”. 

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć sznycel?

Sznycle cielęce z cytryną i sałatką ziemniaczaną to niewątpliwie przysmak kuchni austriackiej i niemieckiej. Kotleciki podawane są z sałatką kartoflaną (ewentualnie z ziemniakami) z pietruszką oraz cytryną i borówkami. Przed zjedzeniem mięso należy skropić obficie cytryną, aby wydobyć cały jego smak. Sznycel może wystawać z talerza, bo często ma aż 30 cm długości. W Polsce podaje się go z sadzonym jajkiem.

Podobne dania

Odpowiednik sznycla można znaleźć także w Argentynie. Danie nazywane milanesa jest jednak przygotowywane z mięsa wołowego. W kolei we Włoszech skosztować można cotoletta alla milanese, czyli sznycla w panierce z tartej bułki, jajka i parmezanu. Smaży się go na oliwie z oliwek. Włosi i Austriacy spierają się o to, kto był pierwszy. Austriacy uważają, że włoskie danie to wariacja na temat ich sznycla, z kolei Włosi twierdzą, że to austriacka potrawa inspirowana była ich kotletem.

Ciekawostki na temat sznycla

  1. Sznycel wiedeński pojawił się najpierw w kuchni austriackiej, skąd przywędrował do Polski. Trzeba jednak pamiętać, że polski kotlet schabowy robi się z mięsa wieprzowego, a nie cielęcego.
  2. Niewątpliwie podstawową różnicą, jaka dzieli tradycyjnego polskiego schabowego od sznycla prosto z Wiednia, jest mięso. Co prawda sznycel wieprzowy również pojawia się na austriackich i niemieckich stołach, ale dla wielu miłośników kulinariów nadal liczy się tylko ten przygotowywany z cielęciny. 

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Sznycel w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy