Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kapusta faszerowana

Kapusta faszerowana

Kapusta faszerowana

Kapusta faszerowana w kuchni węgierskiej jest zbliżona do popularnych w Polsce gołąbków, natomiast jest między nimi fundamentalna różnica: chodzi o rodzaj wykorzystywanej kapusty. Na Węgrzech jest to biała kiszona kapusta.

Czym jest kapusta faszerowana?

Kapusta faszerowana to danie bardzo popularne nie tylko na Węgrzech, lecz także w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, Białorusi i oczywiście w Polsce. W każdym z tych krajów danie znane także jako gołąbki przyjmuje nieco inną formę. Węgierską postać kapusty nadziewanej mięsem mielonym wyróżnia przede wszystkim to, że farsz zawija się w liście kiszonej, a nie tak jak w Polsce, gotowanej kapusty. Nadzienie, podobnie jak to znane nad Wisłą, opiera się na połączeniu mięsa mielonego i ryżu lub kaszy gryczanej.

Jak przygotowuje się kapustę faszerowaną?

Kapusta faszerowana mięsem to danie, którego przygotowanie wymaga nieco czasu, nie jest to jednak potrawa szczególnie trudna. Na początek należy zeszklić pokrojoną w kostkę cebulę, dodać do niej mieloną ostrą paprykę (lub mieszankę słodko-ostrą) oraz mięso mielone. Do wyrabianej masy delikatnie wsypuje się opłukany ryż (ewentualnie kaszę) i wlewa pół szklanki wody. Niektórzy do farszu dodają również nieco pokrojonej kapusty kiszonej. Następnie farsz zawija się w liście białej kapusty. Zgodnie z oryginalnym węgierskim przepisem powinny być to liście kapusty kiszonej. Na Węgrzech nadal istnieje bowiem zwyczaj, który w Polsce już prawie całkowicie zanikł: kiszenia całych główek kapusty. Tak przygotowaną faszerowaną kapustę układa się w garnku. Na dno garnka należy włożyć cienkie plastry słoniny, na nich układa się pierwszą warstwę kapusty. Następnie należy położyć kilka piórek cebuli oraz wyłożyć na kapustę paprykową zasmażkę, którą przygotowuje się wcześniej z papryki mielonej, mąki i smalcu. Następnie układa się kolejną warstwę i tak do zapełnienia garnka. Na górze z reguły układa się duży liść kapusty, który ma przykryć całość. Danie dusi się 1,5–2 godziny.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać kapustę faszerowaną?

Kapusta faszerowana to danie obiadowe, które jest wyjątkowo sycące. W ciągu roku przygotowuje się je z mięsem, natomiast istnieją również wegetariańskie wersje tego dania. Zamiast mięsa do farszu dodaje się wtedy posiekaną kapustę kiszoną. Istnieje również kilka wersji węgierskich gołąbków bez zawijania w liście kapusty. W takim przypadku mięso i ryż miesza się z posiekaną drobno kapustą kiszoną i z tak przygotowanego farszu formuje kotlety, które zanurza się w paprykowo-pomidorowym sosie. Warto pamiętać, że węgierska kapusta faszerowana jest daniem znacznie ostrzejszym niż łagodne w smaku polskie gołąbki. Wszystko za sprawą papryki, którą dodaje się do farszu. Tradycyjnie gołąbki na Węgrzech podaje się na kapuście kiszonej.

Podobne dania

Kapusta faszerowana to danie, które jest wyjątkowo popularne w rejonie Europy Środkowej. Danie analogiczne do węgierskiej kapusty faszerowanej można spotkać w Czechach i na Słowacji pod nazwą „holubce”. Podobnych propozycji nie brakuje także na Ukrainie i Białorusi (tutaj zresztą także wykorzystuje się kiszoną kapustę do zawijania farszu). Danie to znane jest w Niemczech jako „Krautwickel” / „Kohlrouladen”. Na Bałkanach i w Rumunii można znaleźć podobne danie, tyle tylko, że w przypadku sarme lub dolmades farsz nie jest zawijany w liście kapusty, lecz winorośli.

Ciekawostki na temat faszerowanej kapusty

  • Gołąbki w formie faszerowanej kapusty dotarły nawet do Szwecji i Finlandii. Są tam znane pod nazwami „kåldolmar” i „kaalikääryleet”. Zakłada się, że znalazły się tam dzięki osmańskim wierzycielom szwedzkiego króla Karola XII, którzy poruszali się m.in. po terenach dzisiejszych Węgier, ale rezydowali na stałe w Sztokholmie.
  • Wegetariańska wersja kapusty faszerowanej to jedno z tradycyjnych wigilijnych węgierskich dań.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kapusta faszerowana w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy