Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Pogacze

Pogacze

Pogacze

Pogacze to tradycyjna węgierska przekąska do piwa czy wina. Przypominają trochę małe bułeczki, a trochę słone ciastka. Niektórzy jedzą same pogacze, inni zapiekają je z serem, jeszcze inni traktują jako bazę na kanapki. Najpopularniejsze pogacze to te ziemniaczane i twarogowe.

Czym są pogacze?

Pogacze to węgierskie określenie, którego używa się do opisu grubych bułeczek, które kształtem przypominają spłaszczoną kulkę. Przygotowuje się je z ciasta drożdżowego, z dodatkiem masy ziemniaczanej lub twarogowej. Węgrzy traktują je przede wszystkim jako tradycyjną przegryzkę do piwa lub wina. Te małe bułeczki są wyjątkowo miękkie i puszyste. Z reguły są pieczone, choć zdarzają się również wersje smażone.

Jak przygotowuje się pogacze?

Przepisów na przygotowanie pogaczy jest wiele. Część osób robi je na bazie ciasta drożdżowego. Na Węgrzech bardzo popularne są również pogacze twarogowe i ziemniaczane. Niejednokrotnie zapieka się je z serową posypką.

Pogacze twarogowe przygotowuje się z rozgniecionego białego sera, który łączy się z mąką i miękkim masłem. Wszystko razem wyrabia się na jednolite ciasto.

Do pogaczy ziemniaczanych dodaje się ugotowane ziemniaki, które łączy się z mlekiem, drożdżami, mąką i jajkiem. Można również przygotować typowo drożdżowe ciasto bez dodatku ziemniaków.

Po zarobieniu ciasta schładza się je w lodówce, po czym rozwałkowuje na grubość około 1 centymetra. Następnie wycina się krążki o średnicy 3–4 centymetrów. Układa się je na blaszce i smaruje roztrzepanym jajkiem. Można je posypać solą, startym serem lub posmarować pastą pomidorową bądź fasolową. Gotowe bułeczki wstawia się do nagrzanego piekarnika i piecze kilkanaście minut.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać pogacze?

Na Węgrzech pogacze funkcjonują jako typowa przekąska do piwa czy wina. Najpowszechniejsze są te podawane ze skwarkami. Spotkać je można właściwie w każdej węgierskiej winiarni czy piwiarni. Pasują idealnie do wędlin i sera. Można je również podawać z dżemem czy konfiturą, choć jest to znacznie mniej popularne. Pogacze z założenia są bowiem przekąską słoną.

Zgodnie z tradycją pogacze powinny być pieczone w popiele kominka, a następnie w samym piecu. Najlepsze są oczywiście świeże, choć można je przechowywać przez kilka dni.

Podobne dania

Pogacz to przede wszystkim wypiekane ciasto drożdżowe, które jest popularne nie tylko na Węgrzech. W Bułgarii na przykład spotkać można znacznie większe wypieki, które związane są z tradycją Bożego Narodzenia. Na każdy pogacz kładzie się monetę z gałązką derenia symbolizującego bogactwo i zdrowie.

Samo ciasto bardzo przypomina włoską focaccię, tyle tylko, że te dwa dania znacznie różnią się kształtem. Pogacze są raczej okrągłe, z kolei focaccia – prostokątna.

Ciekawostki na temat pogaczy

Pogacz to nie tylko ciastka czy małe bułeczki, lecz także drożdżowe chleby, które piecze się przede wszystkim na wyjątkowe okazje. Lokalne odmiany tego wypieku można spotkać m.in. w Bułgarii, Serbii, Bośni, Chorwacji, Słowenii. Pogacz występuje również w Macedonii, Montenegro i Grecji. W Austrii spotkać można z kolei tzw. pogatschen.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Pogacze w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy