Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Gulasz węgierski

Gulasz węgierski

Gulasz węgierski

Gulasz węgierski to inaczej pörkölt. Warto tę nazwę zapamiętać, ponieważ o ilena świecie duszone mięso pokrojone w kost­kę zawsze określa się mianem gulaszu, o tyle Węgrzy precyzyjnie rozróżniają gulyas, pörkölt, tokany i pa­prikas.

Czym jest gulasz węgierski?

Gulasz to węgierskie danie narodowe, które składa się z mięsa, cebuli i papryki. To, co większość świata rozumie przez gulasz, na Węgrzech nazywa się pörkölt. Nazwa ta wskazuje, że mięso najpierw zostaje przypieczone, specjalne przyrumienione, a dopiero później dusi się je z warzywami i dodatkami. Co ważne, gulasz nie musi być przygotowany wyłącznie z wołowiny lub mieszanki mięsa wołowego i wieprzowego.

Jak przygotowuje się gulasz węgierski?

Gulasz po węgiersku przygotowuje się zawsze z mięsa. Podstawę mogą jednak stanowić różne jego rodzaje. Węgrzy w zależności od podstawy dania (mięsnej lub rybnej) rozróżniają następujące rodzaje gulaszu:

  • Marhapörkölt – gulasz z wołowiny
  • Borjúpörkölt – gulasz z cielęciny
  • Birkapörkölt – gulasz z baraniny
  • Csirkepörkölt – gulasz z kurczaka
  • Halpörkölt – gulasz z ryby
  • Vaddisznópörkölt – gulasz z dzika
  • Nyúlpörkölt – gulasz z królika
  • Őzpörkölt – gulasz z sarny

Niezależnie od tego, jakie mięso się wykorzystuje, zasada przygotowania jest bardzo podobna. Mięso kroi się w małą kostkę, a cebulę w plasterki. Wszystko podsmaża się razem w garnku ze smalcem. Następnie ściąga się go z ognia i czeka, aż składniki ostygną. Mięso wyjmuje się na osobny talerz. Chodzi o to, że w wysokiej temperaturze cukier znajdujący się w papryce ulega karmelizacji, dlatego nie dodaje się jej na skwierczący tłuszcz. Po przestygnięciu cebuli dodaje się do niej paprykę i następnie na nowo wszystko podgrzewa. Do środka wrzuca się także przeciśnięty przez praskę czosnek. Do garnka wlewa się wodę, wszystko doprowadza do wrzenia i dopiero wtedy wrzuca ponownie mięso. Danie dusi się do 2 godzin, do momentu, aż mięso będzie miękkie. Do środka na koniec dodaje się pokrojoną w kostkę paprykę. Kiedy delikatnie zmięknie, wrzuca się obranego ze skórki i pokrojonego w kostkę pomidora oraz przecier. Wszystko doprawia się solą, pieprzem i ostrą papryką. Całość gotuje się jeszcze 10 minut.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać gulasz węgierski?

Pörkölt podawany jest zawsze na płytkim talerzu jako drugie danie. Ma mieć gęstą, zawiesistą konsystencję. To go odróżnia od paprykarza i tokany. Bardzo często gulasz węgierski serwuje się z białym chlebem. Popularny jest także placek ziemniaczany, który podaje się z gulaszem węgierskim.

Podobne dania

Z pörköltem spokrewniony jest tokany. Danie to, oprócz papryki, doprawiane jest jeszcze czarnym pieprzem i majerankiem. Nieco inny jest również sposób przygotowania mięsa – dusi się je często z jarzynami lub grzybami. Podobnym do gulaszu daniem jest także paprikas, który na koniec zaprawiony jest słodką lub kwaśną śmietaną. Gulasz węgierski przypomina także ragoût.

Ciekawostki na temat gulaszu węgierskiego

  • Nazwa „gulasz” pochodzi od pasterzy, którzy wypasali bydło na nizinach. Bydło to nazywano „gulya” (z niego przyrządzano potem różnego rodzaju potrawy), a pasterza, który je wypasał – „gulyás”. Stąd też danie pasterskie zaczęto nazywać gulaszem. Dopiero z czasem z języka ludowego przejęto wyraz „pörkölt”. Charakterystycznym elementem przygotowania tradycyjnego gulaszu jest specjalny kociołek – bogracs, od którego nazwano inne węgierskie danie.
  • Gulasz do tej pory jest uznawany za danie pasterskie, popularne, codzienne. Nie zyskuje on uznania w wysokiej klasy restauracjach. Jest to natomiast ogromnie popularne danie na weselach.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Gulasz węgierski w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy