Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Halászlé

Halászlé

Halászlé

Halászlé to węgierska zupa rybna, która stanowi danie narodowe. Wielu smakoszy uważa, że jest to jedna z najsmaczniejszych zup rybnych na świecie. Według tradycyjnej receptury jej podstawę stanowią karp, papryka i cebula. Zupa ta jest wyjątkowo rozgrzewająca, sycąca i pyszna.

Czym jest halászlé?

Halászlé to węgierska zupa rybna, która nie bez powodu uchodzi za najlepszą na świecie. Bazuje ona na rybach słodkowodnych. Tradycyjnie jest to karp, choć można go wymienić na inną rybę. Ważne jest, aby było to mięso, które nie rozpadnie się podczas gotowania. Kluczowy jest tutaj bowiem nie tylko smak, lecz także konsystencja i wygląd zupy. Dwa nie mniej ważne składniki to papryka i cebula.

Jak przygotowuje się halászlé?

Halászlé opiera się na trzech podstawowych składnikach:

  • Rybie – tradycyjnie jest to karp, choć można wykorzystać także inne gatunki ryb słodkowodnych (np. suma). Nie zaleca się natomiast wybierania szczupaka czy sandacza, ponieważ ich mięso rozpada się podczas gotowania. Do wywaru najlepiej wykorzystać części pozostałe po sprawieniu: głowę (bez oczu i skrzeli), płetwy, ości, okrawki mięsa. Esencjonalny wywar uzyskuje się mniej więcej po 3 godzinach gotowania.
  • Cebuli – najlepsza jest cebula żółta, zabronione jest natomiast stosowanie cebuli w proszku czy w kremie.
  • Papryce – danie przyprawia się ostrą papryką sproszkowaną, dodaje się także świeżo pokrojoną paprykę zieloną lub czereśniową. Jeśli chce się uzyskać łagodniejszą wersję zupy, dodaje się paprykę słodką.

Rybę najpierw kroi się na mniejsze kawałki, przyprawia i odstawia na 20 minut. Następnie na oleju szkli się cebulę, do której dodaje się pokrojoną paprykę. Wszystko doprawia się mieloną papryką, podlewa rybnym bulionem, następnie dodaje się pomidory oraz pokrojoną rybę. Wszystko razem gotuje się 15 minut.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać halászlé?

Halászlé gotuje się w kociołku. Podstawowe składniki to ryba, cebula i papryka, natomiast rodzaj ryby, kolejność dodawania przypraw i dodatków zależy od regionu. Najczęściej spotykane składniki to: pomidory, zielona papryka, makaron, a nawet ziemniaki. W niektórych rejonach Węgier dodaje się do zupy ikrę lub mlecz.

Zupa halászlé jest zazwyczaj bardzo ostra. Podaje się ją posypaną natką pietruszki. Do dania serwuje się biały chleb, który pozwala „zagryźć” ostry smak. Węgierskiej zupy się nie przeciera. Wyjątek stanowią okolice Segedynu, ponieważ tam zupę przeciera się aż do uzyskania gładkiej konsystencji.

Podobne dania

Zup rybnych na całym świecie jest bardzo wiele, natomiast halászlé należy do tych najbardziej cenionych. Podobnie wysoko oceniana jest rosyjska zupa rybna ucha przyrządzana na bazie bulionu z ryb słodkowodnych. Bardzo popularna jest także bouillabaisse, czyli śródziemnomorska zupa rybna i jej hiszpańska odmiana zarzuela de mariscos. Wyjątkowa jest również norweska Grønn, którą wyróżnia zielony kolor. Oprócz łososia i pasty czosnkowej dodaje się do niej szpinak. Osobną kategorię stanowi suimono. Tę japońską zupę rybną przygotowuje się na bazie wodorostów kombu, wiórków ryby bonito, sardynek, sake i sosu sojowego.

Ciekawostki na temat halászlé

  • Historia tej genialnej węgierskiej zupy rybnej sięga 1876 roku, kiedy to przepis na „paprykarz rybny” (uznawany za pierwowzór zupy) znalazł się w książce kucharskiej pt. Szegedi szakacs konyv napisanej przez Teresę Doleskó. Przepis był prosty: wszystko razem należało zagotować.
  • Gdy Karoly Sipos otworzył w Budapeszcie swoją pierwszą restaurację, reklamował ją, proponując halászlé bez ości. Jeśli ktoś znalazłby w swojej zupie ości, miał otrzymać butelkę dobrego szampana. Lokal zyskał ogromną popularność, ale w daniach coraz częściej znajdowano ości. Podrzucali je sami goście, którzy chcieli otrzymać cenny alkohol.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Halászlé w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy