Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Gundel palacsinta

Gundel palacsinta

Gundel palacsinta

Gundel palacsinta to słynne węgierskie naleśniki. Ciasto na nie różni się od tego, które przygotowujemy na co dzień. Kluczowy jest tutaj bardzo bogaty krem na bazie orzechów, rodzynek i skórki pomarańczowej. Przepis na naleśniki Gundel jest pilnie strzeżony od wieków.

Czym są Gundel palacsinta?

Gundel palacsinta to po polsku naleśniki Gundel, które Węgrzy uważają za dobro narodowe i serwują na nieskończenie wiele sposobów. „Gundel” to nazwisko cukiernika, który przygotował ich wyjątkową wersję z kremem orzechowym, rodzynkami, skórką pomarańczową oraz rumem. Ten sposób podania naleśników stał się znany na całym świecie. Naleśniki Gundel są bardzo popularne m.in. w Austrii.

Jak przygotowuje się Gundel palacsinta?

Naleśniki à la Gundel wyróżniają się przede wszystkim nadzieniem. Samo ciasto przygotowuje się z mleka, jajek, mąki, szczypty soli i odrobiny cukru. Cieniutkie naleśniki smaży się na patelni. Przygotowanie dania trzeba rozpocząć co najmniej dzień wcześniej, ponieważ rodzynki i skórkę pomarańczową powinno się przez kilkanaście godzin moczyć w rumie, a następnie odcedzić. Potem podgrzewa się śmietanę, łączy się ją z orzechami, rodzynkami i skórką. Wszystko gotuje się do momentu, kiedy całość zgęstnieje. Następnie garnek należy zdjąć z ognia, a masę pozostawić do wystygnięcia, po czym do środka wlewa się rum i wszystko jeszcze raz dokładnie miesza.

Bardzo ważnym składnikiem dania jest sos czekoladowy, który przygotowuje się z rozpuszczonej czekolady, cukru, mleka i kakao. Do tego dodaje się mąkę wymieszaną ze śmietanką. Na końcu do polewy wlewa się żółtko wymieszane z rumem.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać Gundel palacsinta?

Gundel palacsinta można podawać zarówno w formie pojedynczych naleśników zwiniętych w rulon lub trójkąt, jak i naleśnikowego tortu. Tradycyjnie serwuje się je świeżo podsmażone na maśle, na płonącym półmisku, polane gorącym sosem czekoladowym. Najczęściej podaje się je jako deser po lżejszym obiedzie.

Podobne dania

Miłośnikom Gundel palacsinta z pewnością posmakują również słynne francuskie crêpes Suzette z sosem z likieru pomarańczowego, które są podpalane przed podaniem. Zupełnie inny smak mają natomiast amerykańskie pancakes albo japońskie naleśniki dorayak z miodowego ciasta, wypełnione słodkim farszem z czerwonej fasoli azuki.

Ciekawostki na temat Gundel palacsinta

  • Węgierskie słowo „palacsinta” zrobiło niemałą karierę w językach słowiańskich. We wszystkich językach określenie naleśnika brzmi niemal identycznie – przeważnie „palačinka”. „Palatschinken” występują również w austriackiej odmianie niemieckiego. Używa się ich zamiast bardziej powszechnego „Eierkuchen” właśnie na określenie naleśników à la Gundel.
  • Powstanie wyjątkowoych naleśników zawdzięczamy Karolowi Gundelowi, który był jednym z przedstawicieli słynnego rodu węgierskich restauratorów. Jego ojciec Janos słynął z niewiarygodnego talentu do komponowania smaków. To on także założył w Budapeszcie słynną restaurację Gundel, która do dzisiaj przygotowuje naleśniki według receptury jego syna. Rocznie sprzedaje się tutaj około 25 000 porcji tego wyjątkowego przysmaku.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Gundel palacsinta w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy