Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Crêpes

Crêpes

Crêpes

Cienkie naleśniki (crêpes) są jednym z tych dań, które świat zawdzięcza kuchni francuskiej. Są bardzo proste w wykonaniu i dlatego można je przyrządzać na wiele sposobów. Doskonale smakują na ciepło, zimno, słodko i słono.

Czym jest crêpes?

Nazwa „crêpes” wywodzi się z łaciny i oznacza ‘zrolowany’. Po tym określeniu można rozpoznać, że chodzi o cieniutki, zwinięty w rulon naleśnik. Okazuje się, że ten popularny przysmak znany był już w starożytności. Po raz pierwszy opisał go w IV wieku p.n.e. komediopisarz Kratinos tworzący w Atenach. Wraz z upływem kolejnych tysiącleci przepis ulegał modyfikacjom. Wiele doniesień wskazuje na to, że crêpes rozsławiła w XVI wieku Katarzyna Medycejska. Dzisiaj naleśniki podawane są w wielu europejskich krajach. Różnorodność ciast, z których wyrabia się danie, mnogość nadzień (warzywa, mięsa, grzyby, sery, owoce, słodkie kremy itp.) sprawia, że nie ma chyba domu, w którym by go nie jedzono, choćby od czasu do czasu.

Jak przygotowuje się crêpes?

Delikatne, cienkie, ciepłe i chrupiące naleśniki można przygotować w kilka minut. Wykonuje się je z mieszanki mąki pszennej (lub innej, w tym razowej, orkiszowej, gryczanej czy groszkowej), jajek, mleka, soli i wody. Aby ciasto było bardziej pulchne, wlewa się kilka kropel wody mineralnej. Wyrabia się je ręcznie lub mikserem. Francuzi smażą crêpes na specjalnych urządzeniach w kształcie walca, przeznaczonych do pieczenia cieniutkich naleśników. W domowych warunkach można je również przygotować na patelni z cienkim dnem. Za pomocą niewielkiej chochli wlewa się ciasto na rozgrzaną (i wcześniej lekko natłuszczoną) patelnię, rozprowadza równomiernie i smaży po około 1,5 minuty z każdej strony. Gotowy naleśnik musi być lekko zarumieniony i chrupiący.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć crêpes?

Naleśniki podaje się jako główne danie (na słono) lub jako deser (na słodko). Istnieje wiele restauracji, które specjalizują się wyłącznie w tym daniu. Sporządza się w nich różne wersje crêpes zapiekanych w piecu (np. pod beszamelem), zwiniętych w rulon lub w kwadrat. Z sosami lub bez. Często potrawę łączy się ze świeżymi surówkami.

Podobne dania

Miłośnicy naleśników z pewnością docenią tortille. Jest to specjał kuchni meksykańskiej, który przyrządza się z mąki kukurydzianej. Tortilla nie jest potrawą samą w sobie, a stanowi bazę do innych dań. Spożywa się ją na ciepło, tuż po wyjęciu z patelni. Najczęściej robi się z niej tacos, quesadilla oraz enchiladas.

Ciekawostki na temat crêpes

  1. Francuzi tak bardzo kochają naleśniki, że praktycznie każde domostwo ma swój „sekretny” składnik, które dodaje się co ciasta. Może to być woda różana, starta skórka pomarańczy czy rum.
  2. We Francji 2 lutego obchodzony jest Narodowy Dzień Naleśnika.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Crêpes w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy