Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bogracz

Bogracz

Bogracz

Bogracz to nazwa tradycyjnej zupy gulaszowej, która jest jednym z najsłynniejszych dań kuchni węgierskiej. Przyrządza się ją przede wszystkim z mięsa wołowego, ziemniaków i papryki. Sama nazwa odnosi się do specjalnego kociołka, w którym tradycyjnie powinno być przygotowywane całe danie.

Czym jest bogracz?

Bogracz to węgierska zupa gulaszowa przygotowywana z mięsa wołowego, papryki i ziemniaków. Często jest podawana ze specjalnymi kluseczkami lub makaronem. Sprawdza się ona świetnie nie tylko podczas sezonu zimowego. Na Węgrzech można  zjeść ją właściwie o każdej porze roku. Oryginalnie jest to danie typowo pasterskie. Sama nazwa wywodzi się od słynnego węgierskiego kociołka, w którym na świeżym powietrzu pasterze przygotowywali to danie. Z Węgier potrawa ta przywędrowała także na Ukrainę, gdzie stała się jednym z popularniejszych dań obiadowych.

Jak przygotowuje się bogracz?

Tradycyjnie bogracz powinien być przygotowany w specjalnym kociołku (choć obecnie w restauracjach jedynie podaje się go w naczyniu, które do tego pasterskiego kociołka nawiązuje). Danie to wymaga nieco czasu i cierpliwości. Zupa z mięsem powinna się dusić powoli, na niewielkim ogniu. Podstawowe składniki bogracza to ziemniaki, cebula, czosnek, fasola i papryka, natomiast w regionalnych wersjach zestaw ten bywa rozbudowywany.

Najpierw w kociołku smaży się cebulę oraz czosnek. Do nich dodaje się mięso drobno pokrojone w kostkę i je także się obsmaża. Po kilku minutach całość zalewa się wodą, dodaje się wszystkie przyprawy i zostawia potrawę do gotowania na co najmniej 2 godziny. Podczas gotowania pokrywka powinna być lekko uchylona. Dopiero na koniec tego procesu dodaje się warzywa. Chodzi o to, aby podczas gotowania się nie rozpadły. Dlatego też zaczyna się od tych najtwardszych i dusi, aż wszystkie składniki będą miękkie.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać bogracz?

Bogracz najczęściej podaje się w specjalnym kociołku, z którego dopiero rozlewa się danie do małych miseczek. Bogracz z kluseczkami lanymi lub z makaronem to kolejna bardzo popularna wersja tego dania. Zupę można podawać także z białym chlebem. Bardzo często do bogracza zamawia się tradycyjne węgierskie wino.

Podobne dania

Bogracz należy zakwalifikować jako zupę gulaszową, natomiast wyjściowe składniki tego dania znaleźć można w innych węgierskich daniach. Warto spróbować gulaszu węgierskiego oraz paprikáskrumpli – rodzaju paprykarza, w którym zamiast mięsa daje się ziemniaki i kiełbasę. W specjalnym kociołku przygotowuje się także słynną węgierską zupę rybną halászlé. Podobną potrawą jest bozbasz, czyli pochodząca z kuchni gruzińskiej zupa z jagnięciny.

Ciekawostki na temat bogracza

  • Węgrzy w samej nazwie rozróżniają sposób przygotowania zupy gulaszowej. Jeśli jest ona gotowana w domu, nazywa się ją gulyásleves, jeśli zaś w bograczu na świeżym powietrzu – bográcsgulyás.
  • Kluczowe znaczenie dla tradycyjnego bogracza ma kociołek, w którym przygotowywane było to danie. Powinien on rozszerzać się ku górze. Do halászlé natomiast stosuje się taki, który ku górze się zwęża. Kociołek powinien być wyposażony w kawałek łańcucha z hakiem lub kółkiem, który umożliwia podwieszenie pod trójnogiem.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bogracz w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy