Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bozbasz

Bozbasz
Bozbasz

Bozbasz

Kuchnia kaukaska obfituje w sycące, urozmaicone i bardzo aromatyczne potrawy. Wiele z nich przyrządza się też w innych kuchniach świata, czego doskonałym przykładem jest bozbasz. Uważa się go za tradycyjny posiłek w Armenii, jednak znany jest na całym Kaukazie, a nawet w Iranie i Turcji.

Czym jest bozbasz?

Nazwa bozbasz składa się z dwóch słów „boz” i „basz”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „szara głowa”. Nawiązuje to do szarozielonego koloru dania. Bozbasz to najbardziej popularna w Armenii mięsna zupa (lub gulasz), której podstawę stanowi tłusta jagnięcina, rzadziej wykorzystuje się także baraninę lub cielęcinę. W garnku obowiązkowo muszą znaleźć się także warzywa i owoce, które nadają całości lekko kwaśnego smaku. Nie mniej ważny jest dodatek dużej ilości zieleniny – koperku, kolendry, pietruszki i bazylii.

Jak przygotowuje się bozbasz?

Jak wiele gruzińskich dań, bozbasz w zależności od regionu może różnić się składnikami i konsystencją. Zwykle jego przyrządzanie zaczyna się od krojenia mięsa i zrobienia z niego wywaru. Następnie jagnięcinę wyjmuje się z niego i smaży na patelni z różnymi warzywami (m.in. ciecierzycą, ziemniakami, kasztanami, cebulą i pomidorami). Gdy warzywa i mięso są już dobrze podsmażone, zalewa się je ponownie bulionem i dusi do miękkości. Kwasowości bozbaszowi dodają owoce, np. pigwa, suszone śliwki i morele oraz jabłka. Efekt ten można spotęgować poprzez wyciśnięcie do zupy soku z cytryny lub granatu. Aby uzyskać intensywny aromat, świeże zioła dodaje się na sam koniec gotowania.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bozbasz?

Bozbasz podaje się w głębokim talerzu, dodatkowo posypując go świeżą natką pietruszki. Tradycyjnie zupie towarzyszy ormiański chleb – lawasz. Jego kawałki macza się w gorącym bulionie. Ci, którzy nie liczą kalorii, mogą dodać do bozbaszu łyżkę gęstej śmietany. Dzięki dużej ilości składników zupa może stanowić samodzielne danie obiadowe.

Podobne dania

Bozbasz to odpowiednik irańskiego dania o nazwie abgoosht. W Polsce zupa ta często porównywana jest do rosołu.

Ciekawostki na temat bozbaszu

  1. W Erywaniu do bozbaszu dodaje się jabłka, w Wagharszapacie suszone śliwki, natomiast w Sisian suszone morele.
  2. Bozbasz przyrządza się w wersji letniej i zimowej. W tej pierwszej często można znaleźć paprykę i okrę, w zimowej ląduje więcej suszonych owoców.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bozbasz w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy