Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Żarkoje

Żarkoje
Żarkoje

Żarkoje

Żarkoje to sycący gulasz wołowy zapiekany i podawany w glinianym garnku. Na wierzchu znajduje się „czapa” z ciasta drożdżowego, która konsystencją przypomina ciasto chlebowe. Popularna jest też wersja z zapiekaną, grubszą masą pierogową. Jest to danie, które zaspokoi nawet największy głód i trafi w gusta każdego miłośnika mięsa.

Czym jest żarkoje?

Żarkoje jest daniem, w którym mięso wołowe łączone jest z warzywami, co powoduje, że w czasie gotowania powstaje wyborny i treściwy sos. Pierwotnie potrawa była przygotowywana w Rosji z wieprzowiny, jednak bardzo szybko zyskała popularność również w innych krajach wschodniosłowiańskich, w tym na Ukrainie, gdzie lekko ją zmodyfikowano. Tym, co wyróżnia żarkoje, jest charakterystyczna „czapa” z ciasta drożdżowego, którą przykrywa się garnek do zapiekania mięsa. Z kolei nazwę dania można przetłumaczyć jako „gorące”.

Jak przygotowuje się żarkoje?

Ukraińska kuchnia charakteryzuje się treściwymi i aromatycznymi daniami mięsnymi. Doskonałym przykładem jest właśnie żarkoje. Trzeba pamiętać o tym, że do jego przygotowania (oprócz wszystkich składników) potrzebny jest też specjalny gliniany garnek, w którym potrawa jest zapiekana i podawana.

W pierwszej kolejności wołowina musi być obsmażona na patelni razem z cebulą i uduszona do miękkości. Razem z mięsem można też poddusić twardsze warzywa, np. marchew i ziemniaki. Następnie przekłada się ją do garnka wraz z pozostałymi składnikami. Całość przykrywa się ciastem i zapieka do momentu, gdy masa drożdżowa wyrośnie, zarumieni się i utworzy się na niej chrupiąca skorupka.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć żarkoje?

Żarkoje podawane jest w garnku, w którym było pieczone. Zazwyczaj w restauracjach są to niewielkie garnuszki gliniane, które zawierają jedną porcję dania. Samo żarkoje jest bardzo treściwą potrawą, dlatego zazwyczaj nie serwuje się do niego żadnych dodatków, ewentualnie lekkie sałatki. Napojem, który jest często podawany do tego wołowego gulaszu, jest zakwas chlebowy.

Podobne dania

Zapiekane potrawy popularne są na całym świecie. Danie podobne do żarkoje można znaleźć w kuchni tureckiej. Jest to kebab testi, chętnie spożywany w Kapadocji. W podobny sposób przygotowuje się też niektóre zupy, z których słynie kuchnia francuska, np. zupę cebulową lub serową. Zazwyczaj na górze zapieka się na nich grzanki przykryte serem, który tworzy chrupiącą skorupkę.

Ciekawostki na temat żarkoje

  1. Naczynia do zapiekania żarkoje to horszcziki. Często są one bogato zdobione tradycyjnymi motywami ukraińskimi (malowanymi lub grawerowanymi).
  2. Aby zjeść żarkoje, należy w pierwszej kolejności odkroić ciasto, które je przykrywa. W tym celu wbija się widelec w górę „czapy”, a następnie jak najbliżej brzegu garnuszka odkrawa się ją.
  3. Ciasto, które przykrywa żarkoje, można wykorzystać do zgarniania pozostałości dania z naczynia lub wykorzystać do maczania w sosie. 
  4. Żarkoje występuje w kilku wariantach. Oprócz podstawowej wersji popularna jest także ta, gdzie do sosu dodaje się śliwki, paprykę i zielony groszek.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Żarkoje w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy