Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Zupa cebulowa

Zupa cebulowa
Zupa cebulowa

Zupa cebulowa

Kuchnia francuska kojarzy się przede wszystkim z wykwintnymi i eleganckimi daniami. Z tego schematu wyłamuje się nieco zupa cebulowa, robiona na warzywnym lub mięsnym wywarze z dużą ilością smażonej cebuli.

Czym jest zupa cebulowa?

Zupa cebulowa (fr. soupe à l’oignon) jest znaną potrawą kuchni francuskiej, przygotowywaną na bulionie warzywnym lub mięsnym, podawaną z grzanką z żółtym, startym serem. Danie było znane już w czasach rzymskich. Z racji tego, że cebula była łatwa w uprawie i ogólnie dostępna, zupę tę uznawano za pożywienie dla ludzi biednych. Nowoczesne jej wersje pojawiły się wraz z nurtem nouvelle cuisine w latach 60. ubiegłego wieku. W tym czasie danie to zyskało dużą popularność za granicą, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Jak przygotowuje się zupę cebulową?

Przepisów na zupę cebulową jest wiele. Tradycyjne receptury zalecają przygotowywać ją na bulionie warzywnym. Czasami dolewa się do niego trochę mleka lub zagęszcza (jajka i mąka). Zanim do wywaru doda się cebulę, należy ją skarmelizować na wolnym ogniu. W tym celu na patelni z dodatkiem dużej ilości masła klarowanego smaży się pokrojone piórka (około 500 g cebuli). Całość gotuje się w bulionie powoli, aż warzywo stanie się miękkie. Do smaku zaleca się dodanie świeżych, aromatycznych ziół, w tym oregano, pietruszki i tymianku. Na koniec do zupy można dolać kropelkę sherry lub brandy. Zupa cebulowa podawana jest na gorąco, zawsze w towarzystwie ciepłej, pszennej grzanki, która zapiekana jest z żółtym serem. Całość ma piękny, złoto-brązowy kolor. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć zupę cebulową?

Zupę cebulową podaje się na gorąco, najczęściej jako pierwsze danie kolacji. Może być serwowana w głębokich, ceramicznych talerzach lub glinianych garnuszkach.

Podobne dania

Zupa cebulowa może występować w różnych wariantach. Bez ograniczeń zmienia się jej bazę, czyli bulion. W polskiej kuchni potrawą najbardziej zbliżoną jest rosół. Niektóre współczesne przepisy polecają nawet przygotowywanie zupy z cebuli na rosole. Dodatkowo może być ona urozmaicana dodatkiem różnych warzyw, np. marchewki, selera czy pora. 

Ciekawostki na temat zupy cebulowej

  1. Wielkim fanem zupy cebulowej był król Ludwik XV, znany z zamiłowania do luksusu i przepychu. Podobno zaczytywał się w księgach kulinarnych i gotował dla swoich najbliższych. Zupa cebulowa była jego popisowym daniem.
  2. Istnieje zapiekana wersja zupy cebulowej. Przyrządza się ją podobnie jak tę gotowaną, z tą różnicą, że wywar wlewa się do kokilek, a na wierzch kładzie grzankę i ser. Całość należy zapiec w odpowiedniej temperaturze.
  3. Francuzi nie mają w zwyczaju spożywania zup na obiad. Najczęściej jada się je na kolacje, odbywające się między 20:00 a 22:00. 
  4. W 1845 roku powstała organizacja „Onion Soup Dinner” złożona z 20 członków, którzy spotykali się raz na trzy miesiące na tradycyjnych kolacjach zaczynających się od zupy cebulowej. Ich założeniem było trwać we wspólnocie do czasów wstąpienia do Akademii Francuskiej. 

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Zupa cebulowa w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy