Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Czebureki

Czebureki
Czebureki

Czebureki

Czebureki to duże, smażone pierogi, według tradycyjnego przepisu – nadziewane farszem z surowego mięsa. Danie to wywodzi się z kuchni tatarskiej, ale stało się tak popularne w niektórych krajach Azji i wschodniej Europy, że uchodzi tam za rodzimą potrawę.

Czym są czebureki?

Czebureki są tradycyjnym daniem Tatarów krymskich, więc ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim na Krymie. Tam zamówić je można niemal wszędzie – tak, jak na Zachodzie dania typu fast food. Ważne miejsce zajmują czebureki w kuchni ukraińskiej. Za rodzimą potrawę uchodzą także w Mongolii, Turcji czy wśród ludów kaukaskich (np. w Gruzji, Azerbejdżanie). Tatarskie danie to duże pierogi smażone na głębokim tłuszczu. W tradycyjnym przepisie na czebureki występuje farsz mięsny, ale można przyrządzić je również w wegetariańskiej wersji. 

Jak przygotowuje się czebureki?

Oryginalne ciasto na czebureki niewiele różni się od tego, z którego powstają polskie pierogi – składa się z mąki i wody, czasem z dodatkiem jajka. Mąkę należy wymieszać z gorącą, a nawet wrzącą wodą. Istnieją przepisy, w których pojawia się także masło. Wyrobione na jednolitą masę ciasto powinno ostygnąć, a następnie rozwałkowuje się je i talerzem wycina duże okręgi.

Klasyczny farsz do czebureków składa się z surowego, zmielonego mięsa (wołowiny, wieprzowiny, baraniny lub ich mieszanki) i cebuli. Przyprawia się go wedle uznania – można użyć tylko soli i pieprzu, ale warto sięgnąć też po zioła lub chili. Ważne, by farsz uzyskał wyrazisty smak. W niektórych przepisach można spotkać się z propozycją dodania do niego nieco kefiru. Współcześnie czebureki przyrządza się na wiele sposobów – z serem (żółtym, owczym), grzybami, ziemniakami, kapustą. Dopuszczalne są właściwie wszelkie kombinacje smakowe.

Istotne jest to, by nie nałożyć zbyt wiele farszu. Pieróg po sklejeniu powinien być płaski. Obsmaża się go po obu stronach na złoto na rozgrzanym tłuszczu. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć czebureki?

Sposób serwowania tatarskiej potrawy w dużej mierze zależy od użytego do niej farszu. Czebureki z mięsem mogą zostać posmarowane ostrą musztardą, podane z rosołem lub porcją jarzyn. Tatarzy zwykle popijają je herbatą. Duże, chrupiące pierogi można jeść bez użycia sztućców.

Podobne dania

Czebureki porównać można z każdym z niezliczonych rodzajów pierogów, jakie występują w światowych kuchniach. Łączy je z nimi przede wszystkim przepis na mączne ciasto. W większości regionów świata nadziewa się je mięsem. Dla czebureków specyficzne jest to, że w chwili ich przygotowania farsz jest surowy. Podobną regułę stosuje się przy robieniu innych pierogów popularnych w na terenie zachodniej Azji – pielmieni. Te jednak najczęściej się gotuje. Przykładem pierogów smażonych są hiszpańskie empanadas.

Ciekawostki na temat czebureków

  1. Ponieważ farsz do czebureków jest przed ich usmażeniem surowy, sok z mięsa uwalnia się w procesie obróbki termicznej. W związku z tym w gotowym, mięsnym pierogu znajduje się aromatyczny bulion.
  2. Aby pożywne, wysokoenergetyczne czebureki były nieco mniej kaloryczne, do ciasta warto dodać odrobinę spirytusu, dzięki czemu w czasie smażenia wchłonie ono mniejszą ilość tłuszczu. W tym samym celu warto po przygotowaniu ułożyć pierogi na papierowym ręczniku.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Czebureki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy