Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Niemieckie pierożki

Niemieckie pierożki (Maultaschen)

Niemieckie pierożki

Maultaschen to oryginalne niemieckie pierożki pochodzące ze Szwabii i tam właśnie najczęściej są podawane, choć spotkać je można także w pozostałych regionach Niemiec. Spośród innych pierogów wyróżnia je szpinakowo-pasztetowy farsz. Od 2009 roku uznawane są za specjalność kuchni Badenii-Wirtembergii. Przypominają nieco włoskie ravioli.

Czym są Maultaschen?

Maultaschen to tradycyjne niemieckie pierożki o dość nieregularnym kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Potrawa ta wywodzi się ze Szwabii, regionu Badenii-Wirtembergii. Ciasto na pierogi kryje w sobie farsz z mięsa mielonego, szpinaku, suszonego chleba, cebuli oraz aromatycznych przypraw. Maultaschen przypominają swoim kształtem włoskie ravioli, są jednak zdecydowanie od nich większe. Ich przekątna ma około 8–12 centymetrów.

Jak przygotowuje się Maultaschen?

Pierogi ze szpinakiem i mięsem przygotowuje się w dość prosty sposób. Na początku na patelni podsmaża się szpinak i sporą ilość czosnku, a następnie dodaje się mięso mielone (w postaci już zmielonego pasztetu), jajko, bułkę i przyprawy. Używa się przede wszystkim pieprzu, pietruszki, gałki muszkatołowej. Cały farsz miksuje się na jednolitą masę. Z mąki i jajek zagniata się ciasto, wykrawa odpowiednie porcje i formuje pierożki w kształcie mniej lub bardziej równych kwadratów. Gotuje się je chwilę w bulionie. Niektóre receptury uwzględniają dodanie do mięsnego farszu wędzonego boczku, nie jest to jednak konieczny składnik tej potrawy.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć Maultaschen?

Pierogi z mięsem i szpinakiem przygotowuje się na dwa sposoby. Mogą być one gotowane w bulionie i z nim podawane. W takim przypadku mówi się o Maultaschen in der Brühe. Można je także serwować podgrzane na maśle z cebulką. Te określa się po niemiecku jako Geschmälzt.

Podobne dania

Pierogi z mięsem wbrew pozorom nie są jedynie polskim specjałem. Maultaschen przypominają przede wszystkim włoskie ravioli. Nieco dalej im do wareników i pielmieni. Niemieckie pierożki wyróżnia przede wszystkim mięsno-szpinakowy farsz, który jest nie do podrobienia w innych kuchniach świata. 

Ciekawostki na temat Maultaschen

  1. Pochodzenie przepisu na pierogi z mięsem paradoksalnie w Niemczech wiąże się z Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem. Podczas postu Kościół zaleca powstrzymywanie się od mięsa, szczególnie zaś zachęca do tego w czasie Triduum Paschalnego. Pozornie Maultaschen nie mają nic wspólnego z tym czasem, jednak to, że „ukrywają” one farsz mięsny przed oczami Boga, uczyniło je tak popularnymi. Według jednego z podań niemieckie pierożki wymyślili cystersi z Maulbronn Abbey właśnie po to, by móc obchodzić post na swoich zasadach.
  2. W 2009 roku Schwäbische Maultaschen (Schwäbische Suppenmaultaschen) zostały uznane przez Unię Europejską za regionalny specjał kuchni Szwabii, ważny dla dziedzictwa kulturowego Badenii-Wirtembergii. Oznacza to, że oryginalne Maultaschen mogą być produkowane jedynie tam i nazwa ta chroniona jest prawem UE.
  3. W niektórych regionach Niemiec można spotkać deser z mąki, jajek, jabłek i cynamonu o tej samej nazwie. 

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Niemieckie pierożki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy