Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Słonina (sało)

Słonina (sało)
Słonina (sało)

Słonina (sało)

Można powiedzieć, że sało, czyli słonina, jest jedną z narodowych ukraińskich przekąsek. Wspaniały aromat i różne sposoby jej przygotowania sprawiają, że pasuje zarówno do lekkich sałatek, jak i ciężkich alkoholi. Sało jest silnie zakorzenione we wschodniej kulturze – śpiewa się o nim nawet piosenki w czasie wiejskich biesiad.

Czym jest sało?

Sało to słonina wykorzystywana w kuchni ukraińskiej. Jest to zazwyczaj przystawka, która stanowi dodatek do wielu dań. Tradycja jedzenia tej przekąski sięga wielu wieków wstecz. Wskazuje się, że może wywodzić się jeszcze z czasów Rusi Kijowskiej. Słonina w kuchni ukraińskiej wykorzystywana jest również jako uzupełnienie do farszów, a po wytopieniu, również jako dodatek tłuszczowy do wielu dań. 

Najpopularniejsza jest słonina peklowana oraz wędzona. Bardzo często spotyka się także odmianę soloną, marynowaną lub kiszoną. Tak przygotowane sało najczęściej gości na stołach w czasie tradycyjnych biesiad i kojarzone jest ze swojskim klimatem ukraińskiej wsi.

Jak przygotowuje się sało?

Sało jest szczególnie popularne we wschodnich regionach Ukrainy. Jest przygotowywane na wiele sposobów. Najpopularniejsze jest peklowanie. Słonina zrobiona w ten sposób ma delikatną konsystencję, jest niemal kremowa, a jej smak i aromat jest przepełniony czosnkiem i ziołami (jeżeli te zostały użyte). Z kolei sało wędzone bardzo przypomina boczek. Ma charakterystyczny dymny posmak oraz kolor. 

Osoby lubiące wyraziste smaki mogą zdecydować się na wersję z dodatkiem pieprzu i ostrej papryki. W łagodniejszej odmianie można wyczuć z kolei nutę kminku i aromatycznych ziół. Ciekawym wariantem, wartym spróbowania, jest również kiszona słonina.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć sało?

Dania ukraińskie są proste i w taki sposób są też podawane. Sało – jako przekąskę – po prostu kroi się na cienkie plasterki i układa na talerzu. Dodatkiem do słoniny może być lekka sałatka z pomidorów i sałaty. Przysmak ten często serwuje się na swojskich biesiadach, gdzie jest idealnym towarzystwem dla ciężkich, lokalnych alkoholi, np. ukraińskiej wódki horilki. Plaster słoniny dobrze komponuje się również ze świeżo upieczonym chlebem, swojskim masłem oraz ogórkiem małosolnym.

Podobne dania

Potrawą podobną do ukraińskiego sała jest węgierska szalonna, czyli słonina wędzona w beczce z drewna bukowego. Wśród polskich wędzonek przysmak ten najbardziej przypomina słonina rekrucka, która została wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa podkarpackiego. Sało w formie zbliżonej do ukraińskiej popularne jest również w kuchni rosyjskiej. Natomiast w kuchni włoskiej przygotowuje się lardo. Jest to dojrzewająca słonina w ziołach.

Ciekawostki na temat sało

  1. Sało ma wiele postaci. Na Ukrainie można dostać je nawet w wersji deserowej z dodatkiem czekolady.
  2. We Lwowie znajduje się muzeum, w którym można podziwiać rzeźby wykonane ze słoniny. Przedstawiają one między innymi podobizny postaci historycznych, np. cesarza Franciszka Józefa.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Słonina (sało) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy