Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kulisz

Kulisz

Kulisz

Kulisz to danie, które kojarzy się przede wszystkim ze wspólnym biesiadowaniem i oczywiście z Kozakami. To oni byli pierwszymi kucharzami tej potrawy, która była podstawową strawą podczas dłuższych postojów na stepie oraz podczas święta Pokrowy i wielu innych ważnych dla Ukraińców uroczystości.

Czym jest kulisz?

Kulisz kozacki gotowany był w wielkim garze nad ogniskiem w czasie dłuższych postojów na stepie. To sycące i kaloryczne danie kuchni ukraińskiej, którego podstawą jest proso (owies), tłuste mięso (często słonina) i warzywa (marchew, pietruszka, ziemniaki), miało zapewnić Kozakom siłę i energię do długich i często męczących wędrówek.

Jak przygotowuje się kulisz?

Dania z kaszą jaglaną lub jęczmienną bardzo często pojawiają się w kuchni ukraińskiej, natomiast kulisz, ze względu na swoją tradycję, zajmuje w niej miejsce wyjątkowe. Potrawę gotuje się przede wszystkim z owsem, lecz w niektórych częściach Czernihowa i Połtawy zastępuje się go kaszą gryczaną, natomiast na południu kraju – kukurydzą. Na Polesiu kaszę gotuje się na mleku zamiast na wodzie.

To oryginalne ukraińskie danie można przyrządzić z prosa, które wcześniej należy spłukać ciepłą wodą.
Gotowanie zaczyna się od podsmażania w garze wędzonego boczku i słoniny, pokrojonych w kostkę. Następnie dorzuca się posiekaną cebulę, a gdy się zrumieni, dodaje się marchewkę, ziemniaki oraz kaszę. Składniki należy wymieszać i dusić przez chwilę. Następnie zalewa się je wodą, doprawia solą i pieprzem do smaku, dodaje koperek, pietruszkę i gotuje, aż potrawa uzyska odpowiednią konsystencję. W zależności od preferencji może być półpłynna jak krupnik lub gęsta. Na koniec przygotowuje się zacierkę z pokrojonej w kostkę słoniny, soli i czosnku. Wszystko gotuje się niecałą godzinę.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć kulisz?

Kasza jęczmienna, ryż, owies, kasza jaglana – dzisiaj kulisz ma wiele wersji, a rodzaj dodawanych do niego zbóż i warzyw często zależy od konkretnego regionu Ukrainy. Warto natomiast pamiętać, że oryginalna potrawa była warzona z użyciem prosa i niewielkim dodatkiem mięsa (częściej słoniny), które na stepie było niezwykle trudno zdobyć. W kuliszu kluczowe nie są jednak dodatki, a sposób jego przygotowania i podania. Warto pamiętać, że Kozacy decydowali się na gotowanie tego dania jedynie wtedy, gdy planowali przynajmniej kilkugodzinny postój. Centralnym miejscem obozu było ognisko, nad którym był zawieszony specjalny gar do kuliszu – kazan. Wokół niego gromadzili się wszyscy członkowie watahy, którzy tworzyli wspólnotę i celebrowali niespiesznie mijający czas. Kozacy zawsze wędrowali z tym naczyniem. Kiedy zawisał on nad ogniskiem, rozpoczynało się święto jedzenia. 

Współcześnie Ukraińcy starają się kontynuować tradycję i często przygotowują i podają kulisz na świeżym powietrzu. Serwuje się go wprost z wielkiego gara do misek i podaje z zieloną pietruszką, skwarkami lub kawałkiem masła. Kulisz należałoby zapić warenuchą, czyli napojem alkoholowym z kompotu z gruszek i śliwek. Był to ukochany trunek Kozaków.

Podobne dania

Kulisz to potrawa, której do dzisiaj można skosztować w bardzo wielu regionach Ukrainy. Nadal cieszy się ona popularnością. Ten wschodni przysmak przypomina polski krupnik. Znacznie bliżej mu jednak do niemieckiego Eintopf, czyli typowego dania jednogarnkowego. Solianka i kulisz mają podobną podstawę – jest nią mięsny wywar. Ta pierwsza potrawa to jednak typowa zupa, a druga – gęsta kasza na wywarze.

Ciekawostki na temat kuliszu

  1. Kulisz nigdy nie był przygotowywany w domu, zawsze na świeżym powietrzu, w drodze. Te wyjątkowe tradycje kulinarne są nadal żywe. Wystarczy przypomnieć nie tak dawne wydarzenia na Majdanie, kiedy do protestujących przyjeżdżali ludzie z wielkimi garami i gotowali im kulisz.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kulisz w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy