Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Eintopf (danie jednogarnkowe)

Eintopf (danie jednogarnkowe)
Eintopf (danie jednogarnkowe)

Eintopf (danie jednogarnkowe)

Eintopf to jedno z popularniejszych dań kuchni niemieckiej. Podobne potrawy można jednak spotkać w wielu różnych regionach świata. Oryginalny Eintopf bazuje na ziemniakach i chudym mięsie wołowym, natomiast liczba wariacji na jego temat jest nieskończona.

Czym jest Eintopf?

Kuchnia niemiecka jest w dużej mierze prosta i oszczędna. Eintopf z pewnością jest przykładem takiego dania. To rodzaj gulaszu bazujący na ziemniakach i innych warzywach oraz chudym mięsie wołowym. Dzięki tej potrawie można było wykarmić całą rodzinę przy ograniczonych środkach finansowych. To także przysmak bardzo szybki do przygotowania, więc niemieckie gospodynie sięgały po niego np. w okresie żniw, kiedy to czasu na gotowanie było wyjątkowo mało. Tego typu dania jednogarnkowe rozpowszechniły się także w Polsce, szczególnie w rejonach pozostających przez wiele lat pod wpływem Niemiec (np. Śląsk).

Jak przygotowuje się Eintopf?

Eintopf to po niemiecku „jeden garnek”. Danie to ma konsystencję gęstej zupy (a nawet gulaszu), w której lądują bardzo różne składniki. Taką potrawą bardzo łatwo można było wykarmić całą rodzinę – danie jest bowiem pożywne i sycące. 

Nie ma jednego przepisu na Eintopf. Może być on przygotowywany z ziemniakami, ale wcale nie musi. Jego podstawą mogą być też kasza lub ryż. Można spotkać także wersję z makaronem. Do potrawy dodać można mięso – często jest to chuda wołowina, boczek, ale może być to też wędlina lub kiełbaski wieprzowe. Uzupełnienie stanowią warzywa: marchew, kalarepa, cebula i inne.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć Eintopf?

Eintopf w historii Niemiec wiąże się przede wszystkim z okresem III Rzeszy, kiedy hasłom socjalistycznym towarzyszyło również przekonanie o konieczności ograniczenia wydatków na jedzenie. Chodziło przede wszystkim o to, aby gotować oszczędnie, smacznie i pożywnie. Potrawa ta funkcjonuje więc przede wszystkim jako rodzaj dania głównego, które nie potrzebuje dodatkowego uzupełnienia.

Podobne dania

Eintopf to ogólna nazwa stosowana na określenie potraw przygotowywanych w jednym naczyniu, natomiast odmian tego typu dań jest bardzo wiele. Jedną z ciekawszych jest słoweński ričet i jego bawarska oraz austriacka wersja (Ritschert). Bazą tej potrawy jest pęczak, do którego dodaje się suszoną bądź wędzoną wołowinę oraz wybrane warzywa. W austriackiej Karyntii danie to określa się mianem Gerstbrein, w Słowenii natomiast można spotkać się też z terminem ješprenj.

Ciekawostki na temat Eintopf

  1. W okresie III Rzeszy panowało Eintopfsonntag, czyli założenie, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w okresie jesienno-zimowym, tradycyjny, bogaty niemiecki obiad należy zastąpić właśnie daniem jednogarnkowym, którego koszt nie mógł przekroczyć pół marki na osobę. Zamiast sznycla lub golonki na stole pojawiał się więc gulasz. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze miały być przekazywane osobom potrzebującym. Cała akcja była jednym ze sposobów budowania socjalistycznej propagandy. 
  2. Ślady przygotowywania ričet (czyli słoweńskiej wersji Eintopf) w epoce brązu zostały niedawno odnalezione przez archeologów na terenie kopalni soli w Hallstatt (Górna Austria). Pierwsze wzmianki o tej potrawie pochodzą jednak z XVI wieku, a jej nazwa nawiązuje do szwabskiego określenia na płytki używane do pieczenia potraw.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Eintopf (danie jednogarnkowe) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy