Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kassler (Kasseler)

Kassler (Kasseler)

Kassler (Kasseler)

Kassler (Kasseler) trudno jednoznacznie określić daniem. Jest to raczej podstawa, baza bardzo charakterystycznych dla kuchni niemieckiej potraw. Kassler to bowiem peklowane mięso wieprzowe, które następnie się piecze, gotuje lub smaży i podaje z różnymi dodatkami, najczęściej zasmażaną kapustą.

Czym jest Kassler?

Kassler to peklowane mięso. Jak to w kuchni niemieckiej bywa, jest to oczywiście wieprzowina, która króluje na stołach u zachodnich sąsiadów Polski. Jest to podstawa wielu dań, choć najczęściej określa się ją po prostu jako Kassler z zasmażaną lub kiszoną kapustą, brukwią albo pieczonymi ziemniakami. Jest to jedna z tradycyjnych berlińskich potraw, która podbiła całe Niemcy i zachwyciła również Austriaków i Szwajcarów.

Jak przygotowuje się Kassler?

Peklowane mięso to klucz udanego dania. To od jakości mięsa (przede wszystkim szynki, ale również karczku, schabu, żeberek lub boczku) zależy smak całej potrawy, dlatego też do samego procesu obróbki mięsa w Niemczech przywiązuje się ogromną wagę. Mięso jest solone, a następnie wędzone na gorąco lub zimno. W sklepach można spotkać także drób wędzony à la Kassler.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć Kassler?

Peklowanie szynki to jedna z niemieckich tradycji. Sposobów wykorzystania mięsa jest za to nieskończenie wiele. Kassler najczęściej można spotkać w wersji pieczonej lub smażonej z dodatkiem kapusty kiszonej, zasmażanej, purée ziemniaczanym, a także rzepą lub jarmużem. W niektórych regionach Niemiec podaje się go również na zimno jako rodzaj wędliny. Peklowana szynka pieczona możne stać się także częścią gulaszu i słynnego niemieckiego Eintopf, czyli jednogarnkowego dania z mięsem.

Podobne dania

Kassler to jedna z głównych postaci, pod jaką w Niemczech podaje się wieprzowinę. Inną jest Speck, czyli wędzone lub suszone, odtłuszczone kawałki mięsa. Wieprzowinę jada się też w słynnej potrawie Eisbein, znanej w Polsce jako golonka. Czasem, szczególnie w Nadrenii, mięso wieprzowe można spotkać w formie Sauerbraten, czyli szynki najpierw marynowanej, a potem pieczonej (z pominięciem etapu wędzenia). Jednak Sauerbraten najczęściej przyrządza się z mięsa wołowego. Wszystkie te przysmaki Niemcy wykorzystują jako podstawę do różnego rodzaju dań. Niezaprzeczalnym numerem jeden w germańskiej kuchni pozostaje natomiast Schweinebraten, czyli dumna pieczeń z wołowiny.

W Finlandii terminem Kassler określa się dowolnie przygotowany kark wieprzowy. Z kolei w Danii można spotkać danie bardzo podobne, czyli hamburgerryg, tyle tylko, że w tym przypadku mięso jest gotowane. W Norwegii pod tą samą nazwą kryje się mięso wędzone.

Ciekawostki na temat Kassler

  • Nie wiadomo, skąd dokładnie wzięła się nazwa Kassler. Istnieje teoria, że pochodzi ona od Cassela – rzeźnika z Berlina, który po raz pierwszy w ten sposób przygotował wieprzowinę. Spisy miejskie nie potwierdzają jednak tej wersji, ponieważ takie nazwisko nie pojawia się w żadnych księgach z XIX wieku.
  • Nazwa tego tradycyjnego dania niemieckiego może pochodzić również od francuskiego słowa kasseler, oznaczającego płytki garnek do duszenia mięsa. Według niektórych naczynie to mogło przybyć do Niemiec na początku XVIII wieku razem z Hugenotami.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kassler (Kasseler) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy