Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kotlet po kijowsku (kotlet de volaille)

Kotlet po kijowsku (kotlet de volaille)
:Kotlet po kijowsku (kotlet de volaille)

Kotlet po kijowsku (kotlet de volaille)

Kotlet de volaille – w Polsce nazywany najczęściej dewolajem – w innych krajach Europy znany jest jako kotlet po kijowsku. Klasyczne danie mięsne serwuje się w różnych wariantach, ale oryginalnie składa się ono wyłącznie z panierowanej piersi drobiowej i masła.

Czym jest kotlet po kijowsku?

Kotlet po kijowsku to – jak sama nazwa wskazuje – danie, którego ojczyzną jest Ukraina. Wschodnioeuropejski specjał zyskał francuską nazwę dzięki osobie jego twórcy – żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku znakomitego kucharza Marie-Antoine Carême, który gotował na dworach arystokratów i monarchów, m.in. dla cara Aleksandra I. To na jego stół trafił pierwszy w historii kotlet de volaille, czyli „z drobiu”. Oryginalnie danie składa się z piersi kurczaka w chrupiącej panierce oraz masła, które nadaje mięsu delikatny smak, wspaniały aromat i soczystość. 

Jak przygotowuje się kotlet po kijowsku?

Aby zrobić klasyczne dewolaje, należy wykorzystać dobrej jakości mięso drobiowe (doprawione solą i pieprzem) oraz schłodzone, pokrojone w słupki masło. Po delikatnym rozbiciu mięsa owija się nim szczelnie masło. Tak powstały kotlet o wrzecionowatym kształcie panieruje się w jajku i bułce tartej. Następnie na sklarowanym maśle obsmaża się go ze wszystkich stron na złocisty kolor. Za ważny dodatek do tego dania kuchni ukraińskiej uznaje się zioła (zwłaszcza koperek, pietruszkę) oraz czosnek, z którymi można wymieszać masło przed schłodzeniem. Niektórzy kucharze stosują także sok z cytryny.

W Polsce popularność zyskał dewolaj z serem. W wielu domach przyrządza się to mięso z pieczarkami, szpinakiem czy szynką. Dania te można uznać za wariant kotleta po kijowsku, ale tradycyjny przepis nie obejmuje takich dodatków. Spotkać się też można z recepturami na dewolaje ze schabu, jednak mistrzowie kuchni nigdy nie pozwoliliby sobie na zaproponowanie gościom takiej potrawy. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kotlet po kijowsku?

W przepisach ukraińskiej kuchni kotlet de volaille pojawia się najczęściej w towarzystwie ziemniaków z wody (całych lub w postaci purée) oraz glazurowanej marchewki. Dobrze także smakuje podany z zielonym groszkiem. Dodatki te wybrano nieprzypadkowo – są łagodne i współgrają z drobiowym mięsem, nie zakłócając jego smaku. Współcześnie kotlet po kijowsku można zamówić z frytkami i surówką. Oczywiście dewolaj nie staje się przez to mniej smaczny, ale by w pełni rozkoszować się jego walorami, warto spróbować go w tradycyjnym zestawieniu. 

Podobne dania

Smaczne kotlety drobiowe przyrządzić można na wiele sposobów, z których najprostszym jest pierś z kurczaka à la schabowy. Dewolaj to jednak wersja bardziej wykwintna i zdrowsza. Wielbiciele kotletów faszerowanych serem czy szynką powinni spróbować cordon bleu, zwanego także kotletem szwajcarskim lub po prostu szwajcarem. Oryginalnie przyrządza się go z cielęciny, ale często zamiast niej wykorzystuje się mięso drobiowe. 

Ciekawostki na temat kotleta po kijowsku

  1. Tradycyjny de volaille przyrządzano z piersi kurczaka wraz z kostką skrzydłową, od strony której kotlet był nieco grubszy i zwężał się ku drugiemu końcowi.
  2. W Polsce kotlet po kijowsku zyskał ogromną popularność w dwudziestoleciu międzywojennym. Zapomniany po wojnie, powrócił na stoły po zmianie ustroju i stał się nieodłącznym elementem menu chrzcin czy wesel.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kotlet po kijowsku (kotlet de volaille) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy