Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Czurczchela - gruziński smakołyk

Czurczchela
Czurczchela

Czurczchela - gruziński smakołyk

Czurczchela to jeden z bardziej rozpoznawalnych na całym świecie symboli kuchni gruzińskiej. Jest słodką, ale jednocześnie zdrową przekąską – powstaje z orzechów włoskich i masy winogronowej, wyglądem przypomina duże strąki fasoli. Czurczchele sprzedawane są na każdym gruzińskim straganie, nadają się do długiego przechowywania.

Czym jest czurczchela?

Gruzińskie przysmaki zachwycają wyjątkowym, dla Polaków niekiedy egzotycznym, smakiem, a często również interesującym wyglądem. Taka właśnie jest czurczchela. Dzięki długiej bawełnianej nici, na której powstaje ten smakołyk, ma podłużny kształt i nierówną strukturę, co czyni ją podobną do warzyw strączkowych. Na bawełnianą nić nawleczone są orzechy – najczęściej włoskie, które następnie zanurza się w masie winogronowej. Czurczchela jest przekąską wysokoenergetyczną i słodką, chociaż zgodnie z tradycją nie dodaje się do niej cukru. Zawiera tłuszcze roślinne, białko oraz fruktozę, co czyni ją zdrowym i pożywnym smakołykiem. Kolebką tego przysmaku jest prawdopodobnie Kachetia.

Jak przygotowuje się czurczchelę?

Historia kuchni gruzińskiej mówi o tym, że tradycyjnie czurczchela przygotowywana była w domach. Gospodynie najpierw nawlekały orzechy na długie bawełniane nici, a następnie przygotowywały zagęszczony sok z winogron z dodatkiem mąki, w którym zanurzały nici z orzechami. Później wieszały je do wyschnięcia. Do dzisiaj czurczchela powstaje w ten sam sposób, tyle że już nie zawsze w domowym zaciszu. Najczęściej robi się ją z orzechów włoskich, ale można użyć także orzechów laskowych lub migdałów. Czasem czurczchela stanowi kompozycję różnych orzechów. Tradycyjny sok z winogron można także zastąpić sokiem z granatów, moreli lub innych owoców.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć czurczchelę?

Czurczchela uznawana jest za najpopularniejszy deser gruziński, jednak po sycącym obiedzie zjedzenie potężnej dawki orzechów zanurzonych w słodkim soku owocowym może być trudne. Świetnie się za to nadaje, aby zabrać ją ze sobą do plecaka na długą wędrówkę lub do pracy. Taka porcja składników odżywczych z pewnością postawi na nogi zmęczone ciało i umysł. Aby ułatwić sobie jedzenie czurczcheli, można ją pokroić na mniejsze kawałki, trzeba tylko pamiętać, że w środku znajduje się nić, którą należy usunąć przed jedzeniem. Czurczchela jest słodka, dlatego warto mieć coś do popicia. Idealnie sprawdzi się gruzińska lemoniada, ale może być również woda lub herbata.

Podobne dania

Z uwagi na walory smakowe czurczchela nazywana jest gruzińskim snickersem, jednak ze względu na wartości odżywcze i brak cukru z pewnością nie jest podobna do popularnego batona. Czurczchela jest smakołykiem powszechnie znanym w regionie kaukaskim. Ormianie określają ją mianem sudżuk.

Ciekawostki na temat czurczcheli

  1. Kolor czurczcheli zależy od koloru owoców użytych do przygotowania masy pokrywającej orzechy. Czurczchele powstałe na bazie soku z winogron również mają zróżnicowaną kolorystykę – zależy ona od szczepu owoców.
  2. Popularność czurczcheli zdecydowanie wykroczyła poza granice Gruzji. Obecnie sprzedawana jest m.in. w Rosji, Grecji, Turcji, Armenii.
  3. Każda czurczchela ma swój oryginalny, niepowtarzalny smak, który zależy od orzechów i owoców użytych do jej wyrobu. Niekiedy do orzechów dodawane są także inne bakalie.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Czurczchela – gruziński smakołyk w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy