Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Draniki

Draniki
Draniki

Draniki

Draniki (Дранікі) to białoruska nazwa placków ziemniaczanych. Danie to popularne jest w wielu krajach europejskich, np. w kuchni ukraińskiej, gdzie placki znane są jako deruny. Zawsze przyrządza się je z tartych ziemniaków, ale w każdym kraju wiążą się z tym inne tradycje.

Czym są draniki?

Słowo dranik pochodzi od białoruskiego drać, czyli ‘trzeć’. Draniki to placki z tartych, surowych ziemniaków, smażone na tłuszczu. Od znanych w Polsce placków różnią się przede wszystkim tym, że nie zawierają mąki. Według niektórych przepisów nie ma w nich nawet jajek. To sprawia, że są bardziej chrupiące. O ile w Polsce placki ziemniaczane podaje się na kilka standardowych sposobów, na Białorusi draniki spotkać można w niezliczonej ilości wariantów, np. na słodko – między innymi z owocami lub masą makową, na ostro – faszerowane boczkiem. Danie to z powodzeniem uchodzić może za potrawę narodową. 

Jak przygotowuje się draniki?

Przygotowanie draników wymaga starcia surowych, obranych ziemniaków na tarce o drobnych oczkach. W wersji słonej, do uzyskanej masy dodaje się też drobno pokrojoną cebulę oraz odrobinę soli. Baza do tradycyjnych białoruskich placków ziemniaczanych nie zawiera innych składników, choć we współczesnych przepisach pojawiają się także jajko, czasem czosnek, zioła. Masę na draniki miesza się, a następnie nakłada łyżką na patelnię z rozgrzanym do wysokiej temperatury olejem lub smalcem. Placki smaży się z obu stron.

Jeden z najpopularniejszych przepisów na placki ziemniaczane po białorusku to draniki z mięsem, ale przyrządzone w zupełnie inny sposób, niż popularny w Polsce placek po węgiersku, czyli z gulaszem. Aby nafaszerować dranika, na patelnię najpierw nakłada się porcję masy ziemniaczanej, następnie łyżeczkę doprawionego mielonego mięsa, a na koniec jeszcze jedną warstwę startych ziemniaków. Tak powstały placuszek obsmaża się z dwóch stron na złocisty kolor.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć draniki?

Draniki z mięsem to tylko jedna z wielu propozycji podania białoruskich placków ziemniaczanych. Często serwuje się je z kwaśną śmietaną. Inne popularne dodatki to także sos grzybowy oraz tzw. maczanka, czyli potrawka z wieprzowiny. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Na plackach ziemniaczanych pojawić się mogą kiszone brusznice (czyli borówki) albo pokruszony ser. Faszerować je można rybą, grzybami, kiszoną kapustą, kiełbasą. W restauracjach na Białorusi draniki serwuje się na kilkanaście sposobów.

Podaje się je natychmiast po usmażeniu, aby były ciepłe i chrupiące. Można je także ułożyć w żaroodpornym naczyniu i zapiec w piekarniku z wybranymi dodatkami. 

Podobne dania

Placki ziemniaczane to danie, które w różnych wariantach obecne jest w wielu europejskich kuchniach, w tym w polskiej. Na przykład na Ukrainie znane są jako deruny, Szwajcarzy mają swoje rösti, Niemcy – Reibekuchen, Irlandczycy – boxty, Żydzi – latkes

Ciekawostki na temat draników

  1. Draniki to jedno z wielu ziemniaczanych dań w białoruskiej kuchni. Ziemniaki stanowiły jej podstawę, ponieważ były tanie i łatwo dostępne dla mieszkańców kraju, który przez wieki zmagał się z biedą. Dziś białoruscy kucharze potrafią przyrządzić około 2000 tradycyjnych, ziemniaczanych potraw.
  2. Jeszcze w XIX wieku draniki były na Białorusi daniem śniadaniowym.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Draniki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy