Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Placki ziemniaczane

Placki ziemniaczane z pomidorami
Placki ziemniaczane

Placki ziemniaczane

Placki ziemniaczane to potrawa typowo polska, a nie – jak sądzą niektórzy – węgierska. Placki te powstają z tartych ziemniaków. Mogą być dodatkiem do dań mięsnych lub samodzielną potrawą podaną z sosem grzybowym i dowolnymi surówkami.

Czym są placki ziemniaczane?

Placki ziemniaczane, nazywane inaczej kartoflanymi, to cała kategoria dań kuchni polskiej. Placki te przygotowuje się tradycyjnie z ziemniaków, mąki oraz jajek. Potrawa ta występuje w wielu różnych wariacjach.

  • Placki ziemniaczane na słodko – z dodatkiem mleka, cukru albo syropu owocowego.
  • Placki ziemniaczane na słono – z dodatkiem soli i pieprzu
  • Placki ziemniaczane po zbójnicku – z sosami mięsnymi i mięsno-warzywnymi albo z kiełbasą, boczkiem i dodatkiem zieleniny.

Podstawowy przepis na placki ziemniaczane jest popularny szczególnie na Warmii i Mazurach oraz w Wielkopolsce, która słynie z uprawy ziemniaków. Wersja placka po zbójnicku to z kolei domena kuchni podhalańskiej.

Kiedyś proste placki ziemniaczane były serwowane szczególnie w domach osób z niższych warstw społecznych. Nie wymagały dużych wydatków, a dodatkowo można je było bardzo szybko przyrządzić. Pierwsze przepisy na placki ziemniaczane sięgają XVII, ale dużą popularność placki zyskały dopierow drugiej połowie XX wieku.

Jak przygotowuje się placki ziemniaczane?

Przygotowanie placków ziemniaczanych jest proste, czemu m.in. zawdzięczają one swoją popularność. Starte ziemniaki miesza się z mąką oraz jajkami i formuje w kształt niewielkich placków, które następnie smaży się na tłuszczu. Dawniej tłuszczem tym był smalec, dziś placki ziemniaczane są przygotowywane głównie na oleju rzepakowym lub słonecznikowym.

Na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć placki ziemniaczane?

Placki ziemniaczane można wzbogacać o wiele dodatków. Do masy ziemniaczanej dodaje się cebulę albo czosnek, a także zioła. Popularne jest serwowanie placków z różnego rodzaju daniami mięsnymi, np. mięsem wieprzowym smażonym z cebulą i papryką. W wersji śniadaniowej są często podawane z cukrem i śmietaną.

Sposób podawania placków ziemniaczanych

Placki ziemniaczane podaje się na ciepło, z dodatkiem mięsa, warzyw i sosów. Mogą być podane np. z sosem czosnkowym albo z gulaszem. Placki podaje się na śniadanie, w ramach przystawki lub dodatku do obiadu. Serwowane są przez liczne restauracje z polską kuchnią, a coraz częściej znajdują też swoje miejsce jako street food, przygotowywane w lokalach wyspecjalizowanych w plackach ziemniaczanych.

Podobne dania

Placki ziemniaczane przypominają inne dania – zarówno kuchni polskiej, jak i innych kuchni świata. W kuchni polskiej podobną potrawą są przykładowo kotleciki jarskie z cukinii, natomiast wśród kuchni świata podobieństwa można upatrywać w indyjskim chlebku naan, czy bhaji – racuchach z mąki i cebuli.

Ciekawostki na temat placków ziemniaczanych

  1. Na Podlasiu do placów ziemniaczanych dodaje się majeranek oraz pieprz. Podhalańskie placki wypieka się na blasze.
  2. W Polsce 13 listopada obchodzony jest Dzień Placków Ziemniaczanych.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Placki ziemniaczane w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy