Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński
Barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński to nie tyle zupa, co danie jednogarnkowe, stanowiące wizytówkę kuchni ukraińskiej. Co ciekawe, w praktyce pod tą nazwą kryje się wiele potraw. Nie ma  bowiem jedynego tradycyjnego przepisu na ten barszcz i nawet w jednym regionie można spotkać się z jego różnymi wariantami.

Czym jest barszcz ukraiński?

Barszcz ukraiński to potrawa znana na Ukrainie co najmniej od XVI wieku. Należy do sztandarowych dań kuchni tego kraju. Ma jednak wiele wariantów. Barszcz pierwotnie gotowano na bazie kiszonych liści barszczu zwyczajnego (Heracleum sphondylium) i właśnie tej roślinie zawdzięcza on swoją nazwę. Obecnie podstawę dania stanowią buraki: kiszone, duszone, pieczone lub gotowane, drobno pokrojone lub starte na tarce. Ponadto w tradycyjnym barszczu znajduje się takie bogactwo składników, że za wschodnią granicą Polski nikt nie nazywa tej potrawy zupą.

Jak przygotowuje się barszcz ukraiński?

Oprócz buraków przepis na barszcz ukraiński obejmuje przede wszystkim różne warzywa, takie jak ziemniaki, marchew, pietruszkę, pomidory, kapustę, paprykę, cebulę. Zwykle kroi się je w kostkę lub słupki i podsmaża na oleju (tradycyjnie – na słoninie). Charakterystycznym elementem potrawy jest duża ilość czosnku. Danie przyrządza się w wersji mięsnej (najczęściej na bulionie drobiowym) lub jarskiej (na wywarze fasolowym lub fasolowo-grzybowym). Do potrawy można także dodać kawałki gotowanego mięsa (wołowego lub wieprzowego), skwarki ze słoniny, śmietanę. Pożywny barszcz ukraiński z powodzeniem może stanowić główne danie, zwłaszcza jeśli zaserwowany zostanie z dodatkami. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć barszcz ukraiński?

Barszcz ukraiński spożywa się tak, jak zupy, ale istotnym elementem potrawy są pampuszki, czyli przygotowane na parze, małe, pszenne lub gryczane, drożdżowe bułeczki polane dressingiem czosnkowym (na bazie oleju). W tradycyjnej kuchni ukraińskiej pampuszki serwowano od święta. Na co dzień danie jedzono z ciemnym chlebem. Dziś w ukraińskiej restauracji smakowite bułeczki uznaje się za nieodzowny dodatek do barszczu. 

Podobne dania

Barszcz ukraiński to danie, które przyrządzić można na wiele sposobów. Trudno jednak wskazać potrawy podobne do tego tradycyjnego przysmaku z Ukrainy. Z popularnym w Polsce czerwonym barszczem, serwowanym z uszkami czy do pasztecików, prawdziwy barszcz ukraiński ma niewiele wspólnego. Nie przypomina nawet zupy, jak określa się to danie nad Wisłą. Przepis ukraińskiej kuchni został przez Polaków znacznie zmodyfikowany, m.in. przez dodanie do niego fasoli. Dlatego, aby poznać oryginalny smak pożywnego posiłku, który stał się kulinarną wizytówką wschodnich sąsiadów, najlepiej zamówić je w ukraińskiej restauracji, przy okazji kosztując takich specjałów, jak wareniki czy watruszki.

Ciekawostki na temat barszczu ukraińskiego

  1. Barszcz ukraiński ma swój festiwal, który odbywa się co roku na Podolu w niewielkiej miejscowości Borszczów, nazwanej na cześć sztandarowej potrawy kuchni ukraińskiej.
  2. Przed laty barszcz był na Ukrainie nieodłącznym elementem każdej konsolacji (stypy), ponieważ wierzono, że wraz z oparami potrawy dusza zmarłego opuszcza ziemię.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Barszcz ukraiński w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy