Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Mercimek çorbası

turecka zupa Mercimek çorbası
Mercimek çorbası

Mercimek çorbası

Zupa mercimek çorbası to specjał kuchni tureckiej. Danie podawane jest zazwyczaj na gorąco i w wersji wegetariańskiej, ale spotykane są też odmiany na zimno i z dodatkiem mięsa. Mercimek çorbası przyjmuje różne postacie – od rzadkiej zupy do przecieranej, w formie gęstego kremu.

Czym jest mercimek çorbası?

Podstawą zupy mercimek çorbası jest zielona lub czerwona soczewica. Wykorzystuje się też warzywa takie jak seler, marchew, pietruszka, ziemniaki, cebula i cukinia. Rodzaj użytych warzyw zależy od miejsca przygotowania potrawy, dostępności poszczególnych składników oraz preferencji zarówno kucharza, jak i konsumentów.

Mercimek çorbası doprawiona jest często kminem, czosnkiem, oliwą z oliwek, cząbrem oraz sokiem z cytryny. Zupa ma dużą wartość odżywczą. Należy wspomnieć przede wszystkim o dużej zawartości białka pochodzącego z soczewicy, a także bogactwie składników takich jak potas, żelazo oraz błonnik, który wzmaga perystaltykę jelit. Dania z soczewicy polecał już Hipokrates. Jego zdaniem doskonale działały one na problemy wątrobowe.

Kolor zupy może być różny – od bladopomarańczowego do niemal czerwonego. Zależy to od rodzaju użytej soczewicy oraz od tego, czy zupa ma dodatek koncentratu pomidorowego, chili lub pomidorów i czy jest rzadka, czy zblendowana i gęsta. Im gęstsza jest konsystencja zupy, tym jej odcień jest zazwyczaj intensywniejszy.

Obecnie zupa z soczewicy jest znana przede wszystkim w krajach takich jak Egipt, Irak, Palestyna, Izrael i Jordania, a w Europie największą popularnością cieszy się w Niemczech i na Węgrzech.

Jak przygotowuje się mercimek çorbası?

Zupa powstaje z ugotowanej soczewicy, którą łączy się w garnku z rozdrobnionymi warzywami. Do gotujących warzyw dodaje się cebulę podsmażoną na oliwie a po zmięknięciu składników, całość blenduje. Niekiedy zupa nie jest blendowana, zdecydowanie częściej jednak kucharz redukuje ilość wody i miksuje ugotowane składniki, co pozwala na uzyskanie kremu.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć mercimek çorbası?

Zupa najczęściej podawana jest na gorąco, bo wtedy ma intensywniejszy smak, ale czasami serwuje się ją również na zimno. Dawniej danie to uważano za właściwe dla najbiedniejszej części społeczeństwa. Dzisiaj zajadają się nim wszyscy, bez względu na status materialny.

Mercimek çorbası jest z pewnością idealną propozycją na sezon jesienno-zimowy, dlatego że zupa jest bardzo pożywna i rozgrzewająca.

Podobne dania

Inne zupy, w których znaleźć można bogactwo warzyw, to włoska zupa minestrone oraz zupa, której podstawą również jest soczewica, czyli indyjska mulligatawny.

Ciekawostki na temat mercimek çorbası

1. Tradycyjna (bezmięsna) wersja zupy jest bardzo lekka – ma zaledwie 55 kcal w 100 g oraz 1,1 g tłuszczu i tylko 3 mg cholesterolu.

2. Miłośnikami zupy z soczewicy byli już starożytni Grecy. Mało tego, zupę tę wspomina się nawet w Biblii, w Księdze Rodzaju, co jasno dowodzi, że była ona ceniona już od najdawniejszych czasów.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Mercimek çorbası w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy