Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Panang curry

Panang curry
tajskie Panang curry

Panang curry

Panang curry to curry z wołowiny z mlekiem kokosowym, limonką, orzeszkami ziemnymi, sosem rybnym i pastą panang. Potrawa jest lekka i jednocześnie delikatna w smaku, mimo że dodaje się do niej chilli. Panang curry przywędrowało do Tajlandii najprawdopodobniej z Indonezji lub Malezji.

Czym jest panang curry?

Danie panang curry to wersja curry, którą tradycyjnie przygotowuje się z wołowiną. W potrawie znajduje się też pasta panang na bazie pasty krewetkowej, a także liście limonki kafir, chilli, mleko kokosowe i trawa cytrynowa. Danie można przygotować również z kurczakiem lub nawet w wersji wegetariańskiej. Bezmięsna odmiana panang curry ma sos sojowy zamiast rybnego i tofu zamiast wołowiny czy kurczaka.

Jak przygotowuje się panang curry?

Pierwszym krokiem, przygotowując panang curry, jest podsmażenie pasty panang. Pasta może być gotowa, ale najlepiej smakuje taka, którą wykonuje się na miejscu. Kiedy pasta wskutek smażenia uwolni swój aromat, kucharz dodaje do niej mleko kokosowe i odparowuje całość, by powstał gęsty sos. Następnie do sosu dodaje się wołowinę w paskach, liście limonki, orzeszki ziemne, sos rybny, cukier i inne dodatki oraz gotuje panang curry do miękkości.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć panang curry?

Panang curry smakuje idealnie podane razem z ryżem jaśminowym. Z uwagi na to, że danie jest bardzo delikatne, może być skomponowane w jednym posiłku z potrawami rybnymi. W Tajlandii panang curry podaje się też często z gotowanymi na twardo i solonymi jajkami.

Jeżeli chodzi o sposób podawania, to panang curry nakłada się w miseczki, a każdą porcję dekoruje obowiązkowo kleksem z mleka kokosowego, papryczką chilli i liśćmi limonki.

Podobne dania

Panang curry przypomina tajskie danie kaeng kari, czyli yellow curry, ale jest od niego delikatniejsze w smaku. Miłośnicy panang curry powinni spróbować również tajskiego dania massaman curry – curry z kurczaka i ziemniaków, a także indyjskiej zupy mulligatawny z soczewicą.

Ciekawostki na temat panang curry

1. Jeżeli kucharz wykorzystuje świeże liście limonki, to dodaje ich do potrawy sporo. Jeżeli używa suszonych, to dodaje ich mniej, gdyż w wersji suszonej są one bardziej aromatyczne i mogłyby całkowicie zdominować potrawę.

2. Panang curry przyprawia się kolendrą, czosnkiem, szalotką i chilli.

3. Kiedy panang curry przygotowywane jest z wieprzowiną, to kucharz dodaje mniej pasty curry. Jeżeli z wołowiną, jej dodatek jest większy.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Panang curry w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy